Ko sem včeraj zvečer brskala po knjigi Lahko nekaj vprašam? izpod peresa dr. Christiana Jessena, simpatičnega zdravnika, ki ga lahko pri nas gledamo v oddaji Nerodna telesa (Embarrassing Bodies) na programu TLC, sem bila nemalo presenečena, ko sem naletela na izjemno zanimivo informacijo. Dr. Jessen, ki je leta 2000 diplomiral na medicinski fakulteti v Londonu, namreč v delu knjige o moškem zdravju trdi, da se moškim penis in moda ob prepogostem kolesarjenju skrčijo. Še več, da profesionalno kolesarjenje skoraj zagotovo vodi v impotenco.
Skrčenje penisa, odrevenelost in začasna impotenca
“Gibi in napori pri kolesarjenju lahko povzročijo prevelik pritisk na presredek, zaradi česar se penis in moda skrčijo,”
piše dr. Jessen, in dodaja, da “kolesarska impotenca” sicer še ni dokazana, da pa obstaja veliko raziskav, ki so potrdile, da lahko dolgotrajno in vzdržljivostno kolesarjenje povzroči odrevenelost in nelagodje v predelu spolovil, pa tudi začasno impotenco.
Kako se lahko moški temu izognejo?
Do teh težav naj bi prišlo zaradi trdega in podolgovatega sedeža, ki s pritiskom na presredek stiska živce in glavne žile, ki dovajajo kri v penis ter ohranjajo erekcijo. Zaradi kolesarjenja se tudi povečuje število najstniških kolesarjev, ki svojemu zdravniku poročajo o težavah z impotenco. Tovrstnim nič kaj majhnim intimnim težavam se lahko moški izognejo z izbiro kvalitetnega in anatomsko oblikovanega sedeža, pravi dr. Jessen, ki zagotovo ne bo poceni, bo pa prihranil marsikatero skrb in zadrego v postelji.
Se krči penis tudi s starostjo?
K sreči ne, nas razveseli dr. Jessen. Penis je s starostjo le videti nekoliko manjši, ker številni moški pridobijo kopico maščob okrog trebuha in v sramnem predelu. “Te maščobe pokopljejo penis,” se v omenjeni knjigi pošali Jessen. Moški se videza manjšega penisa reši enostavno tako, da se ne zredi preveč, k čemur seveda pripomore tudi redna vadba. In zmerno kolesarjanje, druge oblike telovadbe in zdrava prehrana k temu dodajo levji delež. Se pa z leti zmanjša pogostost in moč erekcije.
V knjigi Lahko nekaj vprašam? je sicer dr. Christian Jessen zbral več kot 250 vprašanj, ki jih znanci in neznanci zastavljajo zdravnikom, ko niso v službi, zajeto pa je tako zdravje moških kot tudi žensk in otrok. Pa tudi vprašanja o prehrani, telovadbi, zdravju na potovanjih in v času nosečnosti so zajeta v knjigi. Priporočam, uporabna, in tudi zabavna knjiga.