Kaj je vulvodinija?
Vulvodinija je dokaj dolgotrajen občutek nelagodja na vagini, ki ga spremlja bolečina, srbečica ter pekoč občutek. Čeprav je intenzivnost bolečine pri vsaki ženski različna, je najpogostejši simptom vulvodinije močno pekoč občutek na genitalijah. Bolečina variira od posameznice do posameznice tako po lokaciji kot tudi po svojem trajanju. Pojav vulvodinije lahko vpliva tako na spolno življenje ženske kot tudi na njeno vsakodnevno funkcioniranje. Bolezen je med strokovnjaki zelo slabo raziskana in se pojavi v redkih primerih, zato tudi primernega zdravila zanjo zaenkrat na trgu še ni na voljo.
Kaj povzroči vulvodinijo?
Razlogi za pojav vulvodinije še niso dobro znani, strokovnjaki pa so prepričani, da jo povzročijo razne bolezni in poškodbe vagine ali pa posledice le-teh. Velikokrat je vzrok iritacija zunanjih delov spolovila, glivično obolenje, alergija ali krčenje mišic, ki podpirajo in obdajajo spolne organe. V nekaterih primerih vulvodinijo lahko povzroči tudi prisotnost oksalatnih kristalov v urinu. Da bi bila vulvodinija spolno prenosljiva, strokovnjaki zaenkrat še niso stoodstotno potrdili. V primeru vulvodinije bo koža vagine rdeča in otečena, za potrditev diagnoze pa bo ginekolog najprej moral izključiti glivično obolenje, genitalni herpes in bakterijske infekcije. Šele ko bodo ta stanja izključena, bo sumil na vulvodinijo.
Kako vulvodinijo zdraviti?
Ker trenutno na trgu ne obstaja nobeno zdravilo proti vulvodiniji, nobena terapija ne more biti zanesljiva. Direktor Univerze Michiganskega centra za vaginalne bolezni, dr. Hope K. Haefner, pravi, da so najboljši standardni načini zdravstvene oskrbe. Ženska naj na oboleli vagini ne uporablja mila, nosi naj bombažne spodnje hlačke in uporablja lubrikante, ki temeljijo na vodni zasnovi. Priporoča tudi hladilni gel za ublažitev bolečin. Seveda lahko bolečine mirite tudi s tabletami. Na presenečenje mnogih žensk zdravnik v taki situaciji ne predpiše aspirina ali lekadola, temveč kar antidepresive. Namen teh seveda ni vplivati na počutje, temveč lajšanje neznosnih vaginalnih bolečin. Vulvodinije se lahko lotijo tudi z operativnim posegom, katerega pa priporočajo le tistim ženskam, ki vulvodinijo čutijo na vhodu v vagino in ki se ne odzovejo na ostale metode zdravljenja. Pri posegu odstranijo obolelo tkivo.
Kaj lahko stori ženska za svojo vagino?
Čeprav v današnjem svetu seksapil velikokrat pomeni spodnje perilo iz umetnih materialov, je pomembno, da ženska za svojo vagino zna poskrbeti tudi z izbiro primernih hlačk. Velikokrat je ravno neprimeren material spodnjic tisti, ki povzroči nadraženost in vnetje nožnice. Strokovnjaki ženskam vedno znova priporočajo nakup bombažnega spodnjega perila, pri čemer je zelo pomembno tudi nošenje spodnje majice, saj si ženska z njo greje spodnji del hrbta ter spodnji del trebuha. S primerno izbiro spodnjega perila se ženska sama lahko preventivno izogne tudi pojavu prekomernega belega toka, vnetju vagine in bolečin v spodnjem delu trebuha.
Svoji vagini lahko tu in tam privoščite tudi kamilično kopel. To si naredite iz posušenih kamilic, ki jih namočite v vrelo vodo za nekaj minut, jih odstranite in kamilično vodo uporabite za umivanje intimnega predela. Omenjena kopel je priporočena tudi ob pojavu vnetja ali glivičnega obolenja. Pri umivanju vagine vedno uporabite mila, ki imajo nevtralno Ph vrednost, ali tista, narejena posebej za intimno nego. V notranjost vagine mila ni priporočeno vnašati, če bi jo vseeno rade izpirale, pa pri tem raje uporabite le vodo.