Kako lahko staknemo bolezen poljuba?
Bolezen poljuba ali infekcijsko mononukleozo v večini primerov povzroča virus Epstein-Barr, ki je pogosto stanovalec v slini in je pri večini ljudi prisoten v nekem obdobju življenja, toda ne razvijejo vsi znake bolezni. Virus mononukleoze se prenaša s slino, zaradi česar je bolezen dobila tudi ime “bolezen poljuba”. Razen s poljubom se lahko virus prenese tudi z uporabo istega pribora in kozarcev, ki ga je uporabljal nekdo drug. Virus se izloča v slini okuženega celo leto dni po infekciji, kasneje pa se lahko zgodi, da se sam od sebe spet izloči v slini. Tisti, ki se okuži, nosi virus v sebi doživljenjsko.
Kakšni so simptomi infekcijske mononukleoze?
Simptomi bolezni poljuba so podobni gripi: povišana temperatura, glavobol, močno vnetje grla, zatečene limfne žleze, utrujenost in bolečine v mišicah. Navadno trajajo dva do štiri tedne, občutek utrujenosti pa še dlje. Pri otrocih ta bolezen skorajda nima znakov, videti je kot prehlad. Pri srednješolcih in študentih simptomi ravno tako niso vedno očitni, pri tistih nad 30 let pa so znaki vidni, bolezen poljuba pa težje prebolijo. Inkubacijska doba bolezni poljuba je štiri do šest tednov, oboleli pa je največji prenašalec v času, ko ima povišano temperaturo. Zdravniki nanjo pomislijo zaradi povišanih levkocitov na krvni sliki, potrdijo pa jo s tako imenovanim monospot testom.
Kaj storiti ob okužbi?
Za infekcijsko mononukleozo ne obstaja konkretno zdravilo, počakati je potrebno, da mine sama od sebe. Za čimprejšnje okrevanje je potrebno dosti počitka, pitja tekočine in jemanja nekaterih zdravil za blažitev vnetja grla in bolečin. Pri uporabi zdravil pa je potrebna določena mera previdnosti, predvsem pri mlajših od devetnajst let, pri katerih uporaba aspirina lahko povzroči nevarne komplikacije, imenovane Reyev sindrom. V vsakem primeru se o jemanju zdravil najprej posvetujte z zdravnikom. Če se mononukleoze ne zdravi pravilno, lahko pride do resnih posledic, kot so na primer motnje dihanja, vnetja srčne mišice in komplikacij živčnega sistema.