Kemikalije, ki so pogosto uporabljene v šamponih, igračkah, sprejih za lase in še nekaterih kozmetičnih preparatih lahko vplivajo na razvoj še nerojenih otrok. Te nevarne snovi imenujemo ftalati. Vplivajo lahko na nizko poporodno težo in posledično tudi možno smrt in druge dolgotrajne težave. Pogosto se pojavijo težave s srcem. Zaradi ftalatov so predvsem na udaru nosečnice in dečki. Študije različnih raziskovalcev potrjujejo njihov škodljiv vpliv na moške reproduktivne organe. Povzročajo celo paleto prirojenih napak pri dečkih in doživljenjsko motnjo funkcioniranja reproduktivnih organov: od nizkega števila spermijev do resnih deformacij spolovil, ki lahko vodijo tudi v razvoj raka.
Ftalati so hormonski motilci, ki nas obkrožajo iz vseh strani
Ftalati so skupina snovi, ki se uporabljajo v proizvodnji polivinil klorida (PVC). V industriji se ftalati na široko uporabljajo že od tridesetih let prejšnjega stoletja. Dodajajo jih v izdelke za vlaženje in mehčanje kože, za vzdrževanje elastičnosti npr. lakov za nohte, za ojačanje dišave… Njihov vpliv na človeško telo ima širok razpon. 84 % ameriške populacije je kontaminirane z najmanj šestimi različnimi ftalati. V naše telo lahko prodirajo na več načinov: po prebavni poti, z vdihom, skozi kožo in celo ob intravenskem dajanju zdravil. V stik z njimi pridemo, ko dihamo od industrije onesnažen zrak, uporabljamo lepila, detergente, vgrajujemo v stanovanja pode in parket, uporabljamo barve in premaze, plastiko in gumo, se negujemo z deodoranti, s parfumi, z losjoni za telo, se umivamo s šamponi, z mili za roke, ko po sebi razpršimo repelente. Ftalate najdemo tudi v poljedelstvu, odpadnih vodah in celo v pitni vodi. Dodajajo pa jih tudi v plastiko,da ta postane bolj prožna. V Evropi je njihova uporaba v sprejih za lase in drugih proizvodih prepovedana že od leta 2005. Še vedno pa jih lahko najdemo v številnih kozmetičnih izdelkih, deodorantih, parfumih, odstranjevalcih laka in sprejih za lase, izdelkih za nego po sončenju, v sredstvih proti celulitu, pilingih za telo, losijonih za telo. Rekorderji po vsebnosti ftalatov pa so vsekakor parfumi. Poleg vnosa iz okolja in živil so potrošniki ftalatom lahko izpostavljeni preko:gradbenih materialov, pohištva, notranjosti transportnih sredstev, oblačil, obutve, materialov.
Na kak način ftalati škodijo?
V novi študiji, v kateri so analizirali kri 201 novorojenčka, od katerih se jih je 88 rodilo s težo manjšo od 2500 gramov. 70 odstotokov teh otrok je imelo v telesu povišane vrednosti kemikalij. Minimaliziranje izpostavljanja zarodkov kemikalijam je torej visoko priporočljivo. Ftalati naj bi se na plod prenašali tudi preko placente, na dojenčka pa preko materinega mleka. Še več ga lahko dobijo preko plastičnih stekleničk, s katerimi jih hranimo saj ftalati niso kemično vezani na PVC in se iz izdelkov lahko sproščajo skozi celotno življenjsko dobo izdelka. Nevarnost predstavlja tudi kozmetika za malčke in igrače slabše kakovosti. Izpostavljenost ftalatom dokazano moti funkcije številnih hormonov. Našteto potrjuje dejstvo, da so hormonski motilci, njihov škodljiv vpliv pa se razširi na ščitnico in imunski sistem. S sistemskim kumulativnim zastrupljanjem poškodujejo še možgane in živčni sistem, povzročajo pa tudi pojav alergij.
Profesor Charles Tyler, pravi, da dosedanje raziskave le nakazujejo na veliko povezanost med uporabo določenih kemikalij na vpliv razvoja zarodka. Še vedno pa je potrebno izvesti veliko raziskav, ki bi z gotovostjo potrjevale to povezanost.