Pretirana poraščenost je lahko zdravstvena težava
Govora je o povečani poraščenosti po celem telesu (obraz, okrog prsi, spodnji del trebuha, sramne ustnice, udi). Zakaj je to problem? Zato, ker je znak hormonskega neravnovesja. Ženske, ki so pretirano poraščene, imajo večjo vsebnost t.i. moških hormonov, kot je normalno. Tako moški kot ženske namreč proizvajamo vse hormone, le da je razmerje drugačno. Moški imajo več t. i. moških hormonov, ženske pa več t.i. ženskih. To razmerje vpliva tudi na menstrualni ciklus, saj moški hormoni preprečijo ovulacijo. Na jajčnikih pa se pojavijo ciste.
Vzroki za pretirano poraščenost
Ponavadi je vzrok v jajčnikih, ki proizvajajo preveč moškega hormona. Na jajčnike pa lahko vpliva povišana vsebnost hormona inzulina (ki znižuje raven sladkorja v krvi), lahko pa je to stanje tudi dedno in je prenešeno od staršev. Nepravilno delovanje jajčnikov prizadane okrog 10% žensk. Nepravilno delovanje jajčnikov lahko poleg poraščenosti povzroča tudi nepravilne menstruacije, nagnjenost k debelosti, globlji glas, lahko gre tudi v drugo smer in povzroči redčenje las, povišan sladkor, pritisk ali holesterol, težave s kožo…
Kako se lahko spopademo s pretirano poraščenostjo?
Pomembno je, da se nepravilno delovanje jajčnikov ugotovi kmalu, saj lahko kasneje povzroči ženski veliko težav (med drugim tudi neplodnost, težave s srcem). Dostikrat (če je nepravilno delovanje ugotovljeno dovolj hitro) je lahko za izboljšanje stanja dovolj že hujšanje, ki odpravi številne težave, nenazadnje lahko pripomore k vzpostavitvi hormonskega ravnovesja. V poštev pridejo tudi razne hormonske tabletke (tudi kontracepcijske), zdravljenje sladkorne bolezni, holesterola… Ženske, ki želijo zanositi, dobijo tablete, ki vzpodbujajo ovulacijo. Zdravljenje in vzpostavljanje ravnovesja v telesu pa ne bo pomagalo pri poraščenosti, do katere je že prišlo. Ta problem pa je potrebno rešiti z odstranitvijo dlak. Za trajno odstranitev je primerna elektroliza. Gre pravzaprav za stanje, ki zahteva spremembo življenja na vseh področjih.
Drugi vzroki za pretirano poraščenost pri ženskah
Poraščenost je pogosto prisotna tudi pri ženskah po menopavzi, saj se zmanjša raven ženskih hormonov. Redko pa je to posledica nepravilnega delovanja hipofize- to je žleza v možganih, ki nadzira delovanje drugih žlez in s tem posredno vpliva na rast, krvni pritisk, proizvajanje mleka, spolne organe moških in žensk, delovanje ledvic, občutek lakote, poraščenost… Nepravilno delovanje hipofize je lahko posledica nesreče, tumorja, terapije, pri kateri je bilo treba obsevati možgane.
Poraščenost je v določeni meri zaželjena, saj varuje naše telo in intimne predele. Lahko pa se razraste v hud problem- ne le fizično, temveč tudi psihično. Pretirana ženska poraščenost je bila včasih del cirkuškega spektakla – dostikrat tudi neresnična. Vsekakor lahko povzroči veliko resničnega cirkusa ženski, ki jo doleti.