Nevarni stranski učinki kontracepcijskih tabletk
Med najbolj pogoste stranske učinke spadajo glavobol, napetost v dojkah, rahla slabost, nihanje v razpoloženju in možnost občasnih krvavitev, ki nastopijo v času med dvema menstruacijama. Slednja lahko kaže na to, da je tvoja kontracepcija prešibka, lahko pa nakazuje celo na prisotnost spolne okužbe s klamidijo. Morda krvavitev ni nevarna, je pa vsekakor nadležna, saj je zelo nepredvidljiva in namesto nadzorovane menstruacije, se nekatere ženske spopadejo s krvavitvami skozi cel mesec.
Na splošno velja, da se farmacevti in zdravniki večkrat izgovarjajo, ter glede slabega počutja in posledic, ki jim jih opišejo pacientke, iščejo druge razlage, v katerih ne upoštevajo možnost negativnih vplivov kontracepcije.
Bodi pozorna na znake stranskih učinkov
Večina jih zatrjuje, da občasne krvavitve niso nevarne, prav tako poudarjajo, da se najrazličnejše težave ob jemanju pojavijo predvsem pri tistih ženskah, ki so že prej imele kakšne bolezni ali težave. Ženske z migreno, naj bi se ob kontracepciji namreč še bolj pogosto srečevale s tem problemom. V resnici pa imajo kontracepcijske tabletke precej neprijetnih posledic, čeprav se z njimi ne bodo spopadale vse ženske, saj na vsako delujejo nekoliko drugače. Različne vrste hormonske kontracepcije lahko nekatere prenašajo brez težav, sicer pa vplivajo tudi na možnost povišanega krvnega pritiska, ter celo srčno kap. Nekaterim ženskam se zato strogo odsvetuje raba takšne kontracepcije, mednje spadajo tiste z visokim tlakom, ter ženske, ki so se v preteklosti soočale z rakom dojke, prav tako je kontracepcija nevarna za kadilke, še posebej starejše od 35 let.
Raziskave o škodljivosti tabletke
Številne raziskave, ki so si sicer med seboj pogosto zelo nasprotujoče, so pokazale, da kontracepcijske tabletke lahko povečajo možnost za raka dojke, če ženska jemlje kontracepcijo v obdobju pred rojstvom prvega otroka. Ker je med uporabnicami veliko mladih deklet, celo najstnic, zadeva vsekakor ni zanemarljiva. Iste raziskave so pokazale, da uporaba tabletk še bolj poveča tveganje za raka dojk v primeru, ko ženske kontracepcijske tabletke jemljejo štiri leta ali več, v obdobju pred prvim otrokom. Številne ženske jo jemljejo vrsto let, pri čemer se morda sploh ne zavedajo, da so številne težave, ki jih spremljajo, lahko povezane s tabletkami. Marsikatera se zaradi hormonov zredi, nekatere zapadejo celo v depresijo, pogosto je tudi upadanje spolnega poželenja. To lahko popravimo z zamenjavo tabletke za takšno, ki vsebuje več testosterona, vendar ni nobenega zagotovila, da bo sprememba koristila, oziroma nam ne bo škodovala.
Ne zdravite posledic temveč poiščite vzrok
Za zdravljenje depresije pa nekateri zdravniki predpišejo antidepresive, s čimer pravzaprav zdravijo zgolj posledico in ne iščejo vzroka problema. Tabletke prav tako niso priporočljive za diabetike, saj so raziskovalci pri njih med jemanjem tabletke opazili povišan nivo sladkorja v krvi. Čeprav varuje pred nosečnostjo, pa tabletka nima nobenega vpliva na zaščito pred spolnimi boleznimi, temveč naj bi veljalo celo obratno. In še to, v številnih knjigah o kandidiazi oziroma zakisanosti telesa, med ključne dejavnike nastanka kandidiaze uvrščajo ravno dolgotrajno jemanje hormonske kontracepcije.
Kaj storiti v primeru stranskih učinkov kontracepcijske tabletke?
Če si uporabnica kontracepcijskih tabletk in se soočaš s stranskimi učinki, se moraš zavedati, da je povsem tvoja odločitev, kaj boš storila. Prav tako moraš vedeti, da določen delež stranskih učinkov obstaja pri vseh tabletkah, ne glede na razmerje progesterona in estrogena v njih, saj na vsako uporabnico delujejo drugače. Pri izbiri kontracepcijske tabletke se pogovori z zdravnikom, ki ti mora obvezno izmeriti srčni tlak in se ob morebitnih težavah pogovoriti s tabo. Kontracepcijskih tabletk naj ne bi, zaradi rasti in še ne končanega razvoja telesa, jemala zelo mlada dekleta, v vsakem primeru pa je potrebna previdnost. Lahko preizkusiš več kontracepcijskih tabletk oz. oblik hormonske zaščite in se nato odločiš za takšno, ki ti najbolj odgovarja, če pa si v dvomih, morda rajši uporabljaj kondome. In če kontracepcijske tabletke jemlješ že vrsto let, svojega ginekologa vsekakor povprašaj po iskrenem mnenju, ali je priporočljivo s hormonsko kontracepcijo nadaljevati.