Fiziološke težave, zdravila in stres ali tesnoba so glavni zaviralci ženskega orgazma, pravita Mantak Chia in Rachel Abrams.
Fiziološke težave z vzburjenjem
Vzburjenje je fiziološki odziv telesa, ko iščemo spolno potešitev. To pri ženski pomeni nabreklost ščegetavčka, sramnih ustnic in nožnice, navlaženost nožnice, nabreklost dojk ter bradavičk in tudi povečan dotok krvi v ustnice. Pri večini žensk so te povezave in ‘cevi’ cele, pri nekaterih ženskah pa ‘napeljava’ zaradi teh in onih razlogov ne deluje tako, kot bi morala. Te ženske zaradi fizioloških težav z vzburjenjem ne morejo doživeti orgazma. Tukaj gre lahko za razne kronične bolezni, ki prizadenejo živce ter žile, zmanjšajo dotok krvi in oslabijo stanje živcev na področju spolovil. Vzrok za nedoseganje orgazma so lahko tudi zdravila, saj sredstva proti visokemu krvnemu tlaku vplivajo na zmožnost vzburjenja. Posledica je manjša nabreklost ščegetavčka in spolovil. Po drugi strani je to lahko tudi posledica poškodovanih žil in živcev, vzrok za to pa so ponavadi poškodbe medenice, posledice operacije spolnih organov, na primer histerektomije, in operativnih posegov v nožnici ali na zunanjih spolovilih. Pri ameriških raziskavah so se takšne ženske dobro odzvale na viagro, zdravilo za lajšanje motenj z erekcijo pri moških. Priporočeno je, da za dobro prekrvavitev poskrbite po naravni poti, in sicer z rednim razgibavanjem, uravnovešenim jedilnikom ter s prenehanjem kajenja. Kljub temu se je dobro odreči kolesarjenju, saj imajo mnoge ženske in pa tudi moški spolne težave prav zaradi tega. Ozki sedeži namreč močno stisnejo sramnične živce in žile, ki ščegetavček oskrbujejo z dotokom krvi, kar lahko zmanjša njegovo občutljivost.
Antidepresivi so najpogostejši zaviralci ženskega orgazma
Sposobnost doživljanja orgazma ovirajo tudi številna zdravila. Nanj lahko vpliva tudi sprememba odmerka zdravila. Vendar se vpliv zdravil ne pozna pri vseh ženskah. Če po zaslugi predpisanega zdravila opazite spremembe v vaši spolnosti, se o tem vsekakor pogovorite s svojim zdravnikom. Najpogostejši zaviralci orgazma so antidepresivi.
Stres in tesnoba
Pri podajanju v spolnost pa je pomembna tudi telesna sproščenost in sproščenost s svojim telesom, torej ali imate svoje telo radi in ga cenite. Če se v svojem telesu ne počutite dobro, se tudi telo ne bo dobro počutilo. Negativno energijo kritiziranja svojega telesa raje preoblikujte v pozitivno energijo ljubljenja svojega telesa. Če želite svoje telo poživiti, ga hvalite v celoti. Vzljubite ter negujte svoje telo in poiščite svojo pot do orgazma. Stres in tesnoba, ki se iz takšnih ali drugačnih razlogov pojavita med spolnim odnosom, prepričata telo, da se odzove s spopadom ali begom, kar pa telo iz sproščenega razpoloženja premakne v stanje neke pripravljenosti. Takrat gre kri iz spolnih organov v mišice, da bi pregnalo sovražnika, orgazem pa je v takih okoliščinah nemogoč. Preprečijo ga lastni strahovi in neugodje. V primeru neprijetnost ali tesnobe spolni odnos raje prekinite. Če je možno, partnerju zaupajte svoje občutke in skupaj se posvetita čustvenemu povezovanju in sproščanju. Pri spolnosti se pokažejo tudi druge težave, kot so na primer splošnejše težave v življenju ali zvezi, ki pa prav tako lahko odvrnejo od orgazma. Splošno razpoloženje v vezi lahko močno vpliva na to, ali ženska s partnerjem lahko doseže orgazem.
Pogosto pri ženskah orgazem zavira tudi odtujenost s partnerjem. Preberite, kako se ponovno povezati s partnerjem.
Postani prijateljica Ženske.si na Facebooku in najbolj koristni nasveti ti nikoli ne bodo ušli!