Organski tamponi ne vsebujejo nevarnih snovi
Z razliko od običajnih tamponov, ki so navadno beljeni s klorom, so organski oziroma biološki tamponi narejeni iz prijaznejših materialov, ki ne dražijo nožnice. Takšni tamponi ne vsebujejo umetnih dišav, ki lahko povzročijo alergijsko reakcijo ali nožnična vnetja, ki so pogosto posledica stika z dražljivimi materiali in kemijskimi snovmi. Prav tako niso iz plastike in sintetičnih materialov, za katere ugotavljajo, da lahko celo uničujejo gensko strukturo DNK verige.
Organski tamponi poleg tega ne vsebujejo dioksinov, kemijskih spojin, ki so ene izmed glavnih akterjev onesnaževanja okolja in prehrane. Dioksini so zelo škodljivi, saj lahko vplivajo na poškodbe imunskega sistema in povzročijo raka.
Organski tamponi so bolj ekološki
Navadni tamponi so iz navadnega bombaža, med predelavo katerega se porabi kar nekaj pesticidov, ki niso le agresivni in škodljivi, ampak tudi uničujejo okolje. Z organskimi tamponi iz biološkega bombaža pa lahko poskrbiš tudi za varovanje okolja.
Za pridelavo organskega bombaža se namreč porabi precej manj vode, zaradi zmanjšanega števila kemikalij pa se s tem prispeva k ohranjanju ekosistema.
Slabosti organskih tamponov
Sodeč po komentarjih nekaterih uporabnic, pa je negativna plat organskih tamponov ta, da naj bi bila vlakna, iz katerih so narejeni, bolj nežna in manj trpežna, zaradi česar nekatere opažajo, da tamponi hitreje premočijo. Nekatere moti tudi, da se blago tamponov rado razcufa, zaradi česar imajo nato spodnje hlačke polne raztrganih bombažnih muck. To zna biti nadležno, poleg tega pa se te kosmi blaga lahko zataknejo v nožnico in povzročajo srbečico.
Prav tako so organski tamponi lahko nekoliko dražji, saj lahko škatlica tamponov (v kateri je navadno 16 ali 20 tamponov) stane okoli 4 ali 5 evrov, kar pa po drugi strani ni dosti več od navadnih tamponov priznanih znamk. Nekatere ženske se pritožujejo nad tem, da organski tamponi niso tako gladki, vendar pa je dejstvo, da so običajni tamponi takšni prav zato, ker so obdelani s plastiko in klorom.
Podobnost organskih in navadnih tamponov
Dejstvo je, da ginekologi tampone manj priporočajo, pa naj gre za organske ali navadne, saj pri obeh obstaja tveganje za ponavljajoča bakterijska vnetja, še posebej pri uporabi prevelikih tamponov, ter za sicer redek sindrom toksičnega šoka, smrtno nevarno bakterijsko zastrupitev.