Zdravljenje vaginalnih vnetij je povezano z vzrokom nastanka
Kako se lotiti odpravljanja vaginalnih vnetij je močno odvisno od samega vzroka, zaradi katerega se je ta neprijetnost tudi razvila. Eden izmed pogostih vzrokov je uporabljanje preveč agresivnih mil, ki nožnico izsušijo in uničijo naraven ph, ki mora biti nekje med 3.8 in 5. To je optimalna kislost nožnice, ki se jo lahko doseže z blagim intimnim milom. Če se pogosto spopadate z vaginalnimi vnetji in vas zanima, ali je vaš ph ustrezen, to sedaj lahko preverite z novostjo v lekarnah: z lističi za preverjanje ph vagine za domačo uporabo.
Če se izkaže, da je vaš ph višji kot je priporočljivo, imate najverjetneje bakterijsko vaginozo, kar pomeni prekomerno razmnožitev bakterij v nožnici. Pravzaprav se jo precej težko dokaže, saj veliko žensk ne zazna nobenih simptomov, razen nekoliko povečanega izcedka (navadno sive ali bele barve) in izrazitega vonja iz nožnice, še posebej po spolnem odnosu. Bakterijsko vaginozo bo ginekolog zaznal s pregledom medeničnega dna in analizo izcedka.
Medicinsko zdravljenje za bakterijsko vaginozo vključuje antibiotike, včasih bo moral tabletko zaužiti tudi partner, s čimer boste preprečili, da bi se vnetje prenašalo dalje s spolnimi odnosi. Še ena izmed pogostih oblik vnetja pa je vaginitis, oz. glivična okužba nožnice, ki ima bolj prepoznavne simptome: srbečica, bolečine med spolnim odnosom, razdražena nožnica ipd. Verjetno vam bodo predpisali eno od krem proti srbečici in vaginalne svečke, ki jih morate dosledno jemati: v tem času ne smete imeti spolnih odnosov, saj se stanje sicer lahko še poslabša.
Krivec za vaginalno vnetje so lahko tudi neustrezne kontracepcijske tabletke, zato razmislite o morebitni zamenjavi ali popolni opustitvi. Pogost vzrok je tudi pomanjkanje estrogena, zavedati pa se morate, da so vaginalna vnetja dvakrat bolj pogosta v nosečnosti in kot takšna predhodne narave.
Domači pripravki in ukrepi za zdravljenje vaginalnih vnetij
Tudi sami lahko preizkusite kakšnega od priporočenih domačih pripravkov proti vaginalnim vnetjem. Za prvo silo, pri blagem vnetju in v primeru, da ne boste uspeli takoj h ginekologu, pomaga uporaba navadnega probiotičnega jogurta, v katerega pomočite tampon in ga za nekaj ur vstavite v nožnico.
Tampon morate redno menjati, da ne pride do izsušene nožnice, prav tako pa je koristno, če boste zaužili jogurte s koristnimi mlečno-kislinskimi bakterijami, ki pomagajo uravnavati naravno vaginalno floro. Razmislite tudi o ustrezni higieni in primernih oblačilih, ki morajo biti takšna, da vas ne tiščijo in da se v njih ne boste pretirano spotili. Pot in vročina namreč ustvarjata idealne vlažne pogoje za razmnožitev bakterij.
Če je vaš problem glivična okužba (Candida), boste k zdravljenju veliko pripomogli tudi s pravilno prehrano, ki pomeni izogibanje sladkorju in izdelkom iz bele moke, saj je to glavna hrana za glivice. Vzrok za ponavljajoča vnetja nožnice je pogosto tudi šibek imunski sistem, ki se pri nekaterih kaže v obliki stalnih prehladov, pri drugih pa v obliki različnih okužb, tudi vaginalnih. Za okrepitev imunskega telesa zaužijte dovolj cinka (oreščki, ribe, zeleni fižol, mleko itd.) vitamina A (mango, korenje,špinača, jetra itd.) vitamina C (jabolka, brokoli,kivi, kuhan krompir itd) in vitamina E (poleg naštetih tudi paradižnik). Naravna ubijalca glivic sta česen in kokosova moka ter kokosovo olje.
Lahko preizkusite tudi kakšno od alternativnih zdravljenj, npr. bioresonanco ali homeopatijo, ki bo poleg zdravljenja vnetja krepila tudi splošen imunski sistem telesa. Če imate pogosta vnetja, redno uporabljajte kondom, predvsem pa se izognite praskanju razbolelega spolovila. Izogibajte se parfumiranim intimnim milom in robčkom, redno pa preverjajte tudi svoj krvni sladkor, saj sta povišan sladkor in diabetes pogosto povezana z vnetji.
Nosite bombažna oblačila, po tuširanju se dobro osušite (z brisačko popivnajte nožnico), čim bolj poredko uporabljajte dišeče kopeli in se ne tuširajte prepogosto, saj to lahko pobije koristne bakterije, pogosto pa si umivajte roke.
Več o nožničnih vnetjih preberite v Enciklopediji spolnosti!