Herpes simpleks je virusna infekcija, ki sicer ni smrtna, je pa lahko dokaj neprijetna in se manifestira na dva načina. Tip 1 je herpes, ki se pojavlja na ustnicah, tip 2 pa je genitalni herpes, ki se pojavlja na območju genitalij, in sicer pogosteje pri ženskah kot pri moških, saj je njihovo genitalno območje bolj toplo in vlažno in zato primernejše za razvoj virusa. Žal zdravila za obe pojavni obliki herpesa simpleksa ni, obstajajo le različna sredstva, ki so namenjena lajšanju težav, ki jih herpes povzroča. Virus se namreč »potuhne« v živčnih celicah, kjer ga imunski sistem ne doseže in ga zato tudi ne more »pokončati«. V določenih obdobjih pa herpes simpleks spet izbruhne. Ne vemo natančno, kdaj naj bi to bilo, predvideva pa se, da na ponoven izbruh herpesa simpleksa vpliva stres, oslabljen imunski sistem, pretirano sončenje in menstruacija.
Kakšni so simptomi genitalnega herpesa simpleksa?
Inkubacijska doba genitalnega herpesa simpleksa je približno teden dni. Takrat se navadno razvijejo simptomi, ki vključujejo nekoliko slabše splošno počutje, povišano telesno temperaturo, bolečino v mišicah in sklepih, glavobol, morebitno povečanje bezgavk v dimljah in seveda značilne simptome na območju genitalij. Ti ponavadi vključujejo pekoče občutke pri uriniranju, srbečico na območju genitalij ter pojav drobnih mehurčkov. Mehurčki so sprva drobni in rdeči in se navadno pojavijo v skupini, nato ti mehurčki postanejo rumeni in napolnjeni s tekočino. Ko počijo, ostane najprej ranica in nato krasta, ki se pozdravi v približno desetih dneh. Pri moških se ti mehurčki navadno pojavijo na glavici penisa, lahko tudi na testisih, pri ženskah pa območje obsega celotno vulvo, torej precej veliko področje, kar posledično vpliva na pojav izredno pekočega uriniranja. Če pa se virus prenese tudi v vagino, je potrebno nujno obiskati zdravnika, saj lahko herpes simpleks v vagini vpliva na razvoj raka materničnega vratu. Poleg tega ima lahko genitalni herpes simpleks pri nosečnosti zelo negativne posledice za plod, lahko pride celo do spontanega splava, zato je v primeru, če ženska ve, da je bila okužena z virusom herpesa simpleksa, o tem pred nosečnostjo nujno obvestiti zdravnika oziroma zdravnico.
Kako se virus herpesa simpleksa prenaša in kako se pred njim zaščititi?
Genitalni herpes simpleks je izjemno nalezljiv, še posebej takrat, ko so mehurčki vidni. Prenaša se preko tesnega telesnega stika, kot je poljubljanje in vaginalni ter oralni seks. Ker pa ni odporen na toploto in ga ta uniči, se genitalnega herpesa simpleksa ne moremo nalesti na primer v savni ali na bazenu, kot se marsikdo boji. Najbolje je, da se v obdobju, ko imamo genitalni herpes simpleks oziroma ima herpes naša partnerica ali parter, izogibamo spolnim odnosom. Če pa se jim zaradi takšnega ali drugačnega razloga ne moremo ali ne želimo izogniti, potem je nadvse priporočljivo, da zaradi preprečevanja širjenja okužbe pokrijemo območje z mehurčki. Najbolje, da uporabimo večji obliž ali sterilno gazo, ki jo z obližom prilepimo na kožo. Ob tem je pomembno tudi, da uporabimo kondom, pri čemer moramo biti pazljivi, da partneričin vaginalni izcedek, v primeru, da je okužena ona, ne pride v stik s področji kože, ki niso zaščiteni s kondomom. Vsekakor pa se je v obdobju, ko je genitalni herpes simpleks prisoten, vseeno spolnim odnosom bolje odpovedati.