Glivično vnetje nožnice povzroča glivica, imanovana candida, ki je sicer ves čas prisotna v našem telesu – v nožnici, črevesju in celo v ustih. Težava nastane, ko se glivica prekomerno namnoži, kar lahko vodi v glivično vnetje nožnice, ki je sicer bolj neprijetno kot pa nevarno. Odpravimo, pa tudi preprečimo ga lahko z izbiro ustrezne hrane.
Hrana za odpravljanje glivičnega vnetja nožnice
Škrob: Proti glivičnemu vnetju je dober, ker pospešuje prebavo, najdeš pa ga na primer v krompirju.
Polnozrnati, nekvašen kruh: po nekaterih teorijah hrana s kvasovkami spodbuja prekomerno razmnoževanje glivic, zato jej polnozrnat in nekvašen kruh, ki bo skrbel za zdravo ravnovesje v tvojem prebavnem sistemu.
Probiotični jogurti: Kot nekvašen kruh tudi probiotični jogurti skrbijo za zdravo ravnovesje bakterij v črevesju in hkrati preprečujejo nastanek slabih bakterij in množenje glivic.
Limone in česen: Oba sta dobra proti glivičnemu vnetju, ker delujeta močno antibakterijsko.
Esencialne maščobne kisline: Najdemo jih v oreščkih in semenih, v večini rastlinskih olj in v nekaterih mastnih ribah, koristne pa so zaradi svojega protiglivičnega delovanja.
Zelenjava: Za odpravljanje glivičnega vnetja nožnice je zelo koristna tudi zelenjava, predvsem brokoli, brstični ohrovt in zelje.
Čemu se izogniti, da preprečimo glivično vnetje nožnice
Sladkarije: Sladkor je največji dejavnik pri prekomernem razmnoževanju glivic, saj jih hrani in tudi s svojim vplivom na prebavni sistem ustvarja okolje, v katerem se hitreje razmnožujejo.
Predelani ogljikovi hidrati: Izdelki iz bele, predelane moke (bel kruh, testenine) in bel riž dvigujejo raven sladkorja v krvi, ki, kot rečeno, spodbuja razmnoževanje glivic, poleg tega pa so tudi težje prebavljivi.
‘Junk food’: Slani prigrizki, ocvrta in mastna hitra hrana v sebi prav tako skrivajo veliko sladkorja, predelanih ogljikovih hidratov in ogromno maščob. Ta hrana je že tako ali tako slaba za nas, lahko pa vpliva tudi na nastanek glivičnega vnetja nožnice.
Sadje: Na splošno sicer velja, da je sadje zdravo, pa vendar – sadje vsebuje veliko sladkorja, zato omeji količino sadja, ki ga poješ na dan, na dve porciji in raje posezi po zelenjavi, da boš zadostila potrebam telesa po vitaminih in vlakninah. Iz prehrane prav tako izloči suho sadje.
Alkohol: Predvsem pivo in vino, še posebej belo, sta polna kvasovk in sladkorja, oboje pa – kot sedaj že vemo – ni dobro za vzdrževanje števila glivic v mejah normale.
Kofein: Kava in pravi čaj sta naravna diuretika, ki pospešujeta prebavo, kar nam včasih pride prav, načeloma pa s tem rušita naravno ravnovesje v črevesni flori.
Precej neprijetno zna biti tudi, če nas vnetje ali kakšne druga zdravstvena neprijetnost ujame na dopustu. Zato preverite, kaj mora vsebovati dobra potovalna lekarna.
Postani prijateljica Ženske.si na Facebooku in najboljši nasveti ti nikoli več ne bodo ušli!