Bolezen, ki je sicer bolj pogosta v vlažnih in tropskih krajih, povzroča glivično vnetje kože ter vlažna ali prepotena oblačila iz neprijetnih materialov.
Kaj je mednožna srbečica?
Mednožno srbečico povzroča izpuščaj, ki se pojavi na površini kože. Ponavadi se pojavi le na dimljah, lahko pa zajame tudi notranjo stran stegen, genitalije ter področja ob anusu ali vulvi. Večkrat se pojavi pri moških kot pri ženskah, najboljše pogoje za nastanek pa nudi toplo in vlažno okolje. Izzove jo tudi nošenje prepotenih ali mokrih oblačil v toplem vremenu ali večplastno oblačenje pozimi, saj se s tem poveča možnost vlažnosti dimelj. Koža se hitreje navlaži pri prekomerni telesni teži, kadar pride do močnejšega potenja. Ko se srbečica pojavi, je potrebno takojšnje ukrepanje, saj razne bakterije lahko povzročijo še dodatno infekcijo. V nasprotnem primeru se srbečica pri nekaterih pojavlja vedno znova.
Pojav srbečice
V prvi fazi se vnetje pokaže ob dimljah, od koder lahko napreduje na notranjo stran stegen. Vneta koža je rdečkasto rjava, rahlo hrapava in izsušena. Toplota in vlaga na stičišču spolnega organa in stegen nudita dobre pogoje za razvoj glivičnega vnetja, nošenje oprijetih oblačil pa lahko vnetje še dodatno spodbudi. Mednožni srbečici so v večji meri izpostavljeni športniki in ljudje s sladkorno boleznijo. Pogoje za glivično obolenje lahko ustvarijo tudi študentski domovi ali vojašnice, torej situacije, kjer več ljudi živi skupaj in kjer lahko brisače, rjuhe in odeje vsebujejo glivice.
Simptomi mednožne srbečice
Srbečica se najprej pojavi v obliki rdečkasto rjavega madeža, ki se utegne površinsko večati. Na vnetem predelu je koža rahlo dvignjena in suha, pojavijo pa se lahko tudi majhni mozoljčki ali celo akne, z rdečkastim in luskavim središčem. Včasih se vnetje lahko preseli tudi na kožo penisa, ženske pa lahko občutijo srbenje na vagini, iz katere se lahko pojavi bel, gost in strjen izcedek.
Kako zdraviti srbečico?
Vsekakor je pri pojavu vnetja potreben obisk pri zdravniku, ki predpiše primerno zdravilo. Vnetje se večinoma zdravi z raznimi mazili, ki naj bi se nanašala dvakrat dnevno vsaj dva tedna oziroma dokler izpuščaja vsaj že en teden ni več. Poleg kreme so na voljo tudi geli, pudri in pršila. Prizadeto območje je potrebno pred nanosom zdravila ohladiti in izsušiti. Če se vnetje razvije ali poveča, če postane zelo neprijetno, če se razvijejo bule ali otekline in če se stanje po dveh tednih ne izboljša, je nujno obvezen ponovni obisk zdravnika. V bolnišnici pa poiščite pomoč, kadar vnetje spremlja vročina, telesna šibkost, bruhanje, otečene dimlje, ognojki, oteženo uriniranje ali izpuščaji na penisu oziroma vagini.
Preventivna nega
Da bi mednožno vnetje preprečili, je potrebno skrbeti za higieno omenjenega telesnega predela. Mednožje je potrebno ohranjati suho in čisto, oblačila pa naj bodo čimbolj udobna in po možnosti iz naravnih materialov, ki ne zadržujejo vlage oz. ne povzročajo potenja. Najprimernejše je bombažno spodnje perilo. Izognite se skupnim brisačam, rjuham ali odejam, po umivanju pa mednožje dobro obrišite preden se oblečete. Občasno svoje mednožje umijte tudi s čajem prave kamilice ali pa uporabljajte mila za intimno nego. V veliki večini primerov vnetje zelo hitro izgine v celoti.