Predmenstrualni sindrom je poimenovanje za skupek simptomov, ki jih ženske doživljajo pred in med menstruacijo. Število simptomov je ogromno, preko 200 so jih našteli do sedaj.
Predmenstrualni sindrom in razdraženost
Najpogostejši in najbolj problematični so psihološki simptomi. Ženske doživljajo razdraženost, napetost in žalost. Preplavljajo jih valovi občutkov, predvsem negativnih, naenkrat postanejo izredno žalostne ali živčne. Nekatere dobijo napade lakote oziroma želje po neki točno določeni hrani. Zaradi razdražljivosti postanejo zelo agresivne, nekatere depresivne, utrujene, tesnobne. Še najboljši simptom izmed vseh je povečana spolna sla v povezavi z nespečnostjo. Tem siptomom se pridružijo še telesni, pri katerih ostaja vprašanje, ali niso le posledica psiholoških. Napihnjen želodec, krči, bolečine v mišicah in sklepih, poslabšanje že obstoječih kožnih, dihalnih ali očesnih problemov.
Kaj poslabša predmenstrualne simptome?
Ker za PMS-om ne trpi vsaka ženska, je zelo težko podati enoten opis simptomov kot tudi zagotoviti učinkovito zdravljenje. Zdravljenje se osredotoča predvsem na preprečitev simptomov. Vsaka ženska sama najbolje pozna svoje telo in njegove odzive. Obstaja nekaj rizičnih dejavnikov, ki v večini poslabšajo ali povzročajo te simptome: zaužitje velikih količin kave, stres, starost, depresija, tobak, pomanjkanje nekaterih vitaminov. Zagotovo je, da se PMS prenaša po genih. Enojajčni dvojčki so skoraj dvakrat bolj podvrženi PMS-ju kot dvojajčni.
Kako omiliti simptome predmenstrualnega sindroma?
Ponavadi pomaga sprememba življenskega stila. Redna telesna dejavnost in pravilna prehrana znata narediti čudeže. Skrivnost je v ravni endorfinov v telesu in ne hormonov, kot je zmotno prepričanje. Merjenja hormonov (moških in ženskih spolnih hormonov) v tem obdobju namreč kažejo, da ne prihaja do nekih bistvenih sprememb.
Samopomoč in zdravljenje pri hudih težavah s predmenstrualnim sindromom
Vsaj 40 odstotkov žensk s PMS ima opazen manjko beta-endorfinov v sistemu. Endorfini so neurotransmiterji, ki omogočajo dobro počutje. Večjo količino v telesu lahko zagotovimo ravno s telesno vadbo in določeno prehrano. Poskusite lahko z vitaminskimi dodatki in prehranskimi nadomestili. Kalcij, vitamin E, B6, magnezij, niacin, cink, jegličevo olje … V primeru res hudih simptomov zdravnik predpiše tudi zdravila – običajno hormonsko terapijo ali antidepresive.
Ker se simptomi pojavljajo zelo različno od ženske do ženske, je treba predvsem prisluniti svojemu telesu in eksperimentirati. Predmenstrualni sindrom izgine šele skupaj z menopavzo, zato je pametno poskušati čim bolj omejiti njegove negativne posledice. PMS lahko namreč vodi k depresiji, da ne omenjamo negativnega vpliva na naše odnose, zveze in življenje na splošno. Zato se o izbiri in načinu reševanja predmenstrualnh problemov posvetuj s svojim zdravnikom ali ginekologom.