Kaj je PAP test in kdaj je ta neobičajen?
Pri PAP testu je odvzetih nekaj celic s površja materničnega vratu, katere pošljejo na podrobnejši pregled v laboratorij. Tam s pomočjo mikroskopa lažje odkrijejo kakršnekoli spremembe celic, ki lahko vodijo tudi v rakavo obolenje. Ponavadi je odvzem brisa kar rutinski del ginekološkega pregleda. Kadar vam ginekolog sporoči, da so izvidi pregleda vašega brisa neobičajni oziroma abnormni, pomeni, da je test odkril spremembe v celicah materničnega vratu. To seveda ne pomeni, da gre takoj za rakavo obolenje, saj je možnosti za kaj takega dokaj malo.
Kaj povzroči abnormen izvid PAP testa?
Največkrat se celice materničnega vratu spremenijo pod vplivom humanega papiloma virusa. HPV je dokaj pogosta spolna bolezen, ki je prisotna tako pri moških kot tudi pri ženskah. Največkrat se te spremembe odstranijo in pozdravijo kar same, v nekaterih primerih pa privedejo tudi do nastanka materničnega raka. Simptomi okužbe s HPV se lahko pokažejo tudi v obliki genitalnih bradavic. Včasih se celice materničnega vratu spremenijo tudi po zaslugi bakterijskih infekcij ali glivičnih vnetij. Ti tipi sprememb in odstopanj pri PAP testu se lahko pozdravijo z različnimi vrstami terapij na relativno neboleč način. Pri ženskah po menopavzi so testi lahko abnormni po zaslugi naravnega procesa staranja.
Kaj povečuje možnost abnormnosti PAP testa?
Velik dejavnik pri vplivu na celice materničnega vratu je prakticiranje nezaščitenih spolnih odnosov. Torej prakticiranje spolnih odnosov brez uporabe kondoma, z več kot eno osebo ali nekom, ki ima več spolnih partnerjev. Tako se namreč povečajo možnosti okužbe s humanim papiloma virusom, ki lahko v telesu ostane tudi več let, brez da se ga gostitelj sploh zaveda. Torej tudi če imate sedaj le enega partnerja, s katerim prakticirate zaščitene spolne odnose, bi bili lahko vaši PAP testi še vseeno abnormni, če ste bili kadarkoli v preteklosti izpostavljeni okužbi s HPV. Na spremembo celic materničnega vratu lahko vpliva tudi kajenje ali oslabljen imunski sistem.
Kateri so simptomi spremenjenih celic materničnega vratu?
Sama sprememba celic ali HPV ne povzročata kakih opaznih simptomov. Kadar vzrok abnormnih izvidov PAP testa tiči v kaki spolno prenosljivi bolezni ali infekciji, se simptomi največkrat pokažejo v vaginalnem izcedku. Ta lahko postane vidno drugačen, najsi bo to v količini, barvi, vonju ali gostoti. Kot simptom sta dokaj pogosta tudi srbečica in pekoč občutek pri vaginalni odprtini. Na površju vagine ali v njeni notranjosti se lahko kot simptom spremenjenih celic pojavijo oteklina, mehur, izpuščaji ali bradavice.
Kaj sledi abnormni diagnozi PAP testa?
Ko izvid PAP testa ni tak, kot bi moral biti, je najprej potrebno izvesti še dodatne preglede, da bi ugotovili, kako resne so spremembe, ki so jih odkrili na celicah materničnega vratu. Eden od teh je kolposkopija, kjer gre za pregled vagine in materničnega vratu s pomočjo posebne povečevalne optične naprave. Kolposkopijo ponavadi opravijo še preden pride do kake oblike zdravljenja celic. Med samim ogledom bo zdravnik odvzel vzorec tkiva materničnega vratu, da bi tudi tega lahko pregledal pod mikroskopom. Ta postopek se imenuje biopsija. HPV test je opravljen na vzorcu celic, katere odvzamejo z materničnega vratu. Obstaja možnost, da vas bo ginekolog po 4-6 mesecih napotil na še en PAP test. Zdravljenje bo odvisno od tega, ali gre za mile, zmerne ali močne spremembe na celicah. Pri močnejših deformacijah včasih poškodovano tkivo zdravijo tako, da ga uničijo ali odstranijo.