Kaj so sramne uši?
Sramne uši so majhni insekti, ki se lahko med spolnim odnosom prenesejo s sramnih dlak ene osebe na sramne dlake druge osebe. Sramne uši se lahko prenesejo tudi z oblek, brisač in posteljnine. In ko jih enkrat že imamo, se preživljajo tako, da sesajo kri gostitelja – torej našo kri. Sramnim ušem pogovorno sicer pravimo tudi ‘picajzli’ ali ‘pecajzli’.
Kakšni so simptomi sramnih uši?
Sramne uši boš prepoznala predvsem po intenzivnem srbenju. Posameznik, ki ima sramne uši, lahko na sramnih dlakah opazi tudi majhne plazeče se sivobele insekte. Opaziš lahko tudi majhne ovalne, rumene ali bele bunkice, ki visijo z roba sramnih dlak. Gre seveda za jajčeca. Ta lahko preprosto odstraniš s prsti ali gostim glavnikom – tovrsten glavnik prodajajo v lekarnah.
Simptomi sramnih uši postanejo ponavadi izraziti v roku enega tedna. Včasih pa traja tudi dva do tri tedne, da sramne uši opazimo, v tolikem času namreč uši dorastejo. To pomeni, da se lahko srbečica pojavi že v prvem tednu, uši pa opazimo šele v dveh do treh tednih po tistem, ko smo jih dobili. Najpogostejši simptom sramnih uši je torej srbenje, posameznik pa lahko opazi tudi rdeče-siva znamenja, do katerih pride zaradi ugrizov sramnih uši, ki sesajo kri.
Kakšne so lahko posledice sramnih uši?
Običajno sramne uši ne povzročajo hujših težav in zapletov, je pa lahko srbenje izjemno neprijetno. Sramne uši so tudi izjemno lahko prenosljive. Ženska ličinka preživi od 25 do 30 dni in vsaka izmed njih lahko izleže 20 do 30 jajčec. Ličinka lahko preživi tudi zunaj telesa dan do dva, kar razloži dejstvo, da se lahko sramne uši prenesejo z brisač in posteljnine. Pomembno je torej, da pravočasno prepoznamo sramne uši in jih odpravimo, saj lahko sicer traja celo večnost, da se jih znebimo.
Kako odstranimo sramne uši?
Če sumiš, da imaš sramne uši ali da jih je imel spolni partner, nemudoma obišči svojega zdravnika. Zdravnik ti bo v primeru, da jih imaš, predpisal zravilo ali naročil, da kupiš v lekarni sredstvo, ki bo pobilo uši in njihova jajčeca. Zdravljenje je priporočljivo ponoviti še enkrat 7 do 10 dni po prvem zdravljenju, da odstraniš še vse tiste uši in ličinke, ki jih ob prvem zdravljenju nisi. Saj veš, že ena sama lahko izleže med 20 in 30 jajčec.
Prav tako je priporočljivo, da na zelo visoki temperaturi opereš in posušiš vse obleke, ki si jih nedavno nosila, vse brisače, spodnje perilo in posteljnino. Priporočljivo je tudi, da vse to še zlikaš. Prav tako osebi, s katero si nedavno imela spolne odnose, svetuj, da nemudoma preveri, ali ima sramne uši. Kondom sicer ščiti pred spolno prenosljivimi boleznimi, a ker ne prekrije celotnega območja genitalij, je prenos sramnih uši zelo verjeten.