Kaj je Billingsova metoda kontracepcije?
Maternični vrat izloča tako imenovano cervikalno sluz oziroma sluz materničnega vratu. To je vlecljiv izloček, njegova gostota in količina pa se med menstrualnim ciklusom spreminjata, saj ga določata raven estrogena in progesterona. V nekaterih dneh sluz skorajda popolnoma izgine, med drugimi dnevi ciklusa pa se močno zgosti in tako preprečuje semenčicam vstop iz nožnice v maternico. V najbolj plodnih dneh ženske, torej v času ovulacije, se sluz zelo zredči in semenčicam zlahka omogoča prodor v maternico. Z opazovanjem sluzi ženska lahko ugotovi, kdaj bo imela ovulacijo in kdaj se bo njeno najbolj plodno obdobje med ciklusom zaključilo. Na tem konceptu temelji Billingsova metoda kontracepcije oziroma metoda opazovanja sluzi materničnega vratu.
Kako pregledati sluz materničnega vratu?
Ženske trdijo, da je sluz najlažje preverjati na stranišču, po uriniranju. To opravijo kot nekaj čisto samoumevnega in rutinskega. S toaletnim papirjem si popivnajo oziroma obrišejo predel okoli nožničnega ustja in počakajo, da papir posrka vlago. Tako na papirju ostane le še sluz. Preizkusijo jo tako, da se je dotaknejo s prstom in ga potem odmaknejo. Kakšna je sluz, je odvisno od mesečnega obdobja. Skupaj z gostoto in količino sluzi se spreminja tudi njena barva in prozornost. Sestavo sluzi je dobro vsak večer zabeležiti na koledarček. Po menstruaciji navadno sledijo ‘suhi dnevi’. Takrat sluz v materničnem vratu oblikuje ‘zamašek’ in deluje kot pregrada semenčicam, vagina pa je vidno suha, torej sluzi na papirju ni, ob zvišanju estrogena pa se v nožnici pojavi bela, motna in lepljiva sluz. Pred ovulacijo sledijo ‘vlažni dnevi’, ki so pod vplivom izločanja estrogena. Sluz je zelo bistra, vlecljiva in spolzka, podobna pa je jajčnemu beljaku. Taka sluz semenčicam omogoča, da zlahka prodrejo do maternice. Po ovulaciji sluz postane bolj motna in lepljiva zaradi delovanja progesterona. To traja, dokler se ne začne naslednja menstruacija.
Uporabnost teh podatkov
Po menstruaciji, torej v času suhih dni, so spolni odnosi varni vsak drugi dan. To pa zato, ker lahko seme in izločki, nastali med spolnim vzburjenjem, ostanejo čez noč v nožnici in jih lahko zamenjamo za sluz materničnega vratu. Čim se pojavi sluz, se morata partnerja vzdržati spolnih odnosov do večera četrtega dne po vrhu (tI. zadnji dan, ko lahko vidimo plodno sluz tik pred ovulacijo).
Težave Billingsove metode
Ena izmed najpoglavitnejših slabosti te metode je, da na sluz materničnega vratu lahko vplivajo razne bolezni in nožnične okužbe ter spremenijo sestavo sluzi. Ženske, ki uporabljajo to obliko kontracepcije, si morajo dobro zapomniti, kdaj so imele zadnji spolni odnos in kdaj se ga morajo vzdržati. Prav zaradi oteženosti Billingsove metode, jo ženske rade uporabljajo v povezavi z drugimi metodami kontracepcije.
Spremembe v sestavi sluzi materničnega vratu med ciklusom
1. Po menstruaciji je prisotna gosta sluz, ki zapira kanal v materničnem vratu in semenčicam preprečuje vstop vanj.
2. Ko se v jajčniku razvije folikel z jajčecem, začne maternični vrat tvoriti več sluzi. Tik pred ovulacijo je sluz prozorna in bolj vodena.
3. V času okrog ovulacije nastaja veliko sluzi, ki je vlecljiva, spolzka in prozorna. To je znak, da je ženska v najplodnejšem obdobju.
4. Po ovulaciji je sluz motna in lepljiva ter manj propustna za semenčice.
Vsekakor pa ne pozabimo, da so tovrstne metode zaradi vseh naštetih dejavnikov precej nezanesljive pri preprečevanju neželene nosečnosti, predvsem pa ne ščitijo pred spolno prenosljivimi boleznimi, katere še vedno najučinkoviteje prepreči redna in pravilna uporaba kondoma.