Letos na Valentinovo se je v Ljubljani zgodil ekskluzivni dogodek “Break Up and Move”. Dogodki #BreakUpAndMove so del obsežne kampanje Prava Izbira Zate – Brez Skrbi, katere namen je dopolniti znanje mlajših žensk, starih od 20 do 29 let, glede dolgoročnih kontracepcijskih metod. Na dogodek so bile povabljene ženske in njihove prijateljice, ki so dovolj pogumne za spremembe, in so bile izžrebane kot udeleženke nagradnega kviza. Gostiteljica dogodka je bila družba Bayer HealthCare, ki želi spodbuditi in podpreti ženske, da same sprejmejo vse svoje odločitve, vključno z izbiro kontracepcije.
Dolgoročne metode kontracepcije so slabše poznane!
Udeleženkam je bila na voljo izobraževalna delavnica o kontracepciji. Na njej so se poučile, kako se pripraviti na obisk pri ginekologu, se seznanile z različnimi metodami kontracepcije, ki so jim na voljo, in se tako (po posvetu z ginekologom) morda lažje odločile za tisto, njim najbolj primerno. Ženske pri dvajsetih letih o kontracepciji ne razmišljajo enako resno kot o drugih pomembnih odločitvah v svojem življenju. Kontracepcijska metoda, ki jim je ustrezala pred leti, morda ni več najprimernejša za njih. Čeprav dolgoročne metode kontracepcije spadajo med zanesljivejše metode kontracepcije, so pri mlajših ženskah slabše poznane. Rezultati raziskave “Contraceptive CHOICE” o izbiri kontracepcijske metode, ki je potekala med 2.500 ženskami v ZDA, so pokazali, da bi se za dolgoročno reverzibilno metodo kontracepcije odločilo 67 % žensk, če bi tovrstno metodo poznale in pri dostopu do nje ne bi imele finančnih ovir.
Oblike kontracepcije
Zanesljivost različnih oblik kontracepcije
Dejstva o dolgoročni kontracepciji
Na voljo so številne različne oblike kontracepcijskih metod. Dolgoročna kontracepcija je izraz, s katerim opisujemo visokozanesljive metode kontracepcije, ki ženske ščitijo pred nenačrtovanimi nosečnostmi v daljšem časovnem obdobju.
Dolgoročne kontracepcijske metode so bolj zanesljive kot kratkoročne kontracepcijske metode – delno tudi zato, ker niso odvisne od uporabnic samih. Za njihovo optimalno delovanje jih ni potrebno jemati ali se nanje spomniti vsak dan, vsak teden ali vsak mesec. V primerjavi z ostalimi metodami jih odlikuje tudi visoka stopnja zadovoljstva uporabnic, obenem pa so te metode tudi stroškovno učinkovite. Kljub temu jih uporablja le manjšina žensk, vse od zgolj 1 % žensk v splošni populaciji v Kanadi do 5,7 % v južni Evropi4. V Sloveniji je delež uporabnic dolgoročnih metod kontracepcije v splošni populaciji okoli 10 %5.
Med dolgoročne metode kontracepcije sodijo intrauterine metode in podkožni vsadek (v Sloveniji ni na voljo). Zanesljivo zaščito nudijo do 10 let, odvisno od izbrane metode. So reverzibilne, kar pomeni, da se po odstranitvi izbrane metode, plodnost hitro povrne.
Oblike dolgoročne kontracepcije
Dosedanje izkušnje z uporabo dolgoročne kontracepcije
Izraz dolgoročna kontracepcija se nanaša na metode kontracepcije, ki zelo zanesljivo preprečujejo zanositev v daljšem časovnem obdobju. Obe intrauterini metodi in hormonski podkožni vsadek (v Sloveniji ni na voljo) zagotavljajo dolgoročno zaščito in so zelo učinkoviti v obdobju do treh, petih ali desetih let (odvisno od izbranega izdelka). Gre za reverzibilne metode, kar pomeni, da se po odstranitvi plodnost takoj povrne.
Dolgoročne kontracepcijske metode ženskam omogočajo neodvisnost od rutinskega jemanja kontracepcijskih sredstev. So ene najzanesljivejših metod reverzibilne kontracepcije, saj njihova optimalna učinkovitost ni odvisna od tega, ali se ženska spomni, da jih mora jemati vsak dan, vsak teden ali vsak mesec. Obstaja več možnosti in zato ženskam, ki razmišljajo o dolgoročnih metodah kontracepcije, svetujemo, da si vzamejo čas in se pogovorijo s svojim ginekologom o metodah, ki so najprimernejše zanje. Intrauterini sistemi po vstavitvi delujejo več let in v tem obdobju nudijo dobro stroškovno učinkovitost 3,4,5. V primerjavi s kontracepcijskimi tabletkami so stroškovno učinkovitejši že v 1 do 2 letih 3,4,5.
Raziskava Contraceptive CHOICE – Zmanjševanje ovir za uporabo dolgoročne reverzibilne kontracepcije – je ugotavljala, katero metodo kontracepcije je v najmanj enoletnem obdobju izbralo 2.500 žensk v starosti od 14 do 45 let. Rezultati so pokazali, da se je po seznanitvi z dolgoročnimi metodami kontracepcije in odpravi finančnih ovir, za to metodo kontracepcije odločilo kar 67 % žensk. Ena od raziskav o zadovoljstvu uporabnic z dolgoročnimi metodami kontracepcije kaže tudi, da je bilo z dolgoročno metodo kontracepcije po enem letu uporabe zadovoljnih več kot 83 % uporabnic, kar je večji delež v primerjavi z drugimi metodami.
Prednosti in slabosti dolgoročne kontracepcije
Za več informacij prosimo obiščite www.brez-skrbi.si