Razstava se trenutno mudi v Londonu
Nemški anatom in umetnik Gunther von Hagens, ki je odgovoren za eno najbolj šokantnih mednarodnih razstav Body Worlds, se je tokrat odločil na svojevrsten način prikazati živali. Delček vzdušja razstave Body Worlds boš lahko kmalu doživela tudi na domačih tleh, saj v Ljubljano prihaja razstava Bodies Revealed, ki je bila nedavno v Zagrebu. Kakorkoli, tudi v Londonu prav te dni poteka nenavadna razstava, in sicer von Hagensova razstava živali brez kože, imenovana »Animal Inside Out«. Eksponati so nenavadni in mračni, vendar kljub temu privabijo ogromno obiskovalcev, enako kot njegova razgaljena telesa.
Kaj ponuja razstava Animals Inside Out?
»Bolj kot ljudje razmišljajo o krhkosti svojega telesa, bolj bodo postali spoštljivi do drugih ljudi in do živali,« razlaga von Hagens. Dodaja, da bo razstava Animals Inside Out prispevala k dobrobiti živali ter v človeških očeh dvignila vrednost ogroženih vrst. V Londonu je na voljo 100 eksponatov, od koz do žiraf, hobotnic in nojev. Razstava bo obiskovalcem ponudila podrobnejši in povsem drugačen pogled na živali, saj bodo lahko pogledali pod kožo čudovitih bitij narave.
O razvpitem umetniku von Hagensu
Dr. von Hagens, ki so ga v Nemčiji poimenovali dr. Smrt, se bori s Parkinsonovo boleznijo in je že izrazil željo, da bi njegovo telo po smrti postavili na ogled na isti način kot njegove eksponate. 66-letni profesor je zbujal pozornost s kontroverznostjo že od samega začetka svoje kariere. Leta 2005 je na primer v štirih delih posnel serijo Anatomija za začetnike (Anatomy for Beginners) ter v njej seciral prava trupla. Leta 2006 je posnel oddajo Avtopsija: Življenje in smrt (Autopsy: Life and Death). Lani je razjezil nemške kristjane, ko je iz svojega laboratorija po spletu prodajal dele telesa, pa tudi plastificirane »rezine« trupel, med katerimi je bil tudi presek glave. Leta 1945 so von Hagensu podali diagnozo redke krvne bolezni, zaradi katere je skoraj umrl pri šestih letih. Medicino je študiral na Univerzi v Jeni, leta 1975 pa je pričel eksperimentirati s prezervacijo delov človeškega telesa. Leta 1982 je patentiral svojo tehniko, ki so jo kasneje uporabljali v laboratorijih po celem svetu.