Dan v zahvalo ljudem, ki darujejo kri
Danes je svetovni dan krvodajalcev, obenem pa je 14. junij tudi obletnica rojstva avstrijskega zdravnika, patologa in imunologa, Nobelovega nagrajenca, Karla Landsteinerja, odkritelja sistema krvnih skupin ABO. Sodeloval je s Slovencem dr. Janezom Plečnikom, ki je soustanovitelj Medicinske fakultete v Ljubljani. Današnji dan proslavlja in izraža zahvalo ljudem, ki prostovoljno darujejo svojo kri in s tem radodarno ter brez kakršnihkoli nagrad v zameno tudi rešujejo življenja. Nekateri darujejo kri celo dvakrat do trikrat mesečno. Organizacije, ki podpirajo svetovni dan krvodajalcev, pozivajo, naj se krvodajalstvu pridruži še več ljudi in naj postanejo redni krvodajalci, kar bo omogočilo zadostno zalogo pripadnikov istim krvnim skupinam.
V Sloveniji dan krvodajalcev 4. junija
Slovenija sicer dan krvodajalcev praznuje 4. junija, na leto pa s krvodajalskimi akcijami in 110.000 prijavljenimi krvodajalci zberemo približno 42.000 litrov krvi. Pred kratkim so v akciji »Daruj energijo za življenje« kri darovali tudi nekateri znani Slovenci, med njimi Marko Potrč, Pavle Ravnohrib, Vinci Vogue Anžlovar, Marijana Hlebš, Denis Avdić, Miha Guštin Gušti in Jurij Zrnec, ki je letos kri daroval prvič.
Kdo lahko daruje kri?
Kri lahko darujejo osebe med 18. in 65. letom starosti, ki tehtajo vsaj 50 kilogramov in so dobrega zdravja. Moški lahko kri darujejo vsake 3 mesece, ženske pa vsake 4. Krvi pa vsekakor ne smejo darovati osebe, okužene z virusom HIV, njihovi partnerji, nekdanji ali sedanji uporabniki droge in osebe s hepatitisom B in C. Krvi naj ne bi darovali tudi moški, ki so imeli spolne odnose z drugimi moškimi, pri čemer organizatorji ponujajo pojasnilo.
Primanjkuje krvi krvne skupine A in O
Zavod Republike Slovenije za transfuzijsko medicino obvešča, da trenutno najbolj primanjkuje krvi krvne skupine A in O (RhD+ in RhD-) in poziva vse dobrosrčne ljudi, da se odzovejo na povabila na krvodajalske akcije ali pa pridejo na odvzem krvi na najbližji transfuzijski center. Le pogumno!