“Ponoči pustinja postane robata. Pesek otrdi, zrak zareže. Tudi v pesku se pozna zima. Zvezde vsako noč, brez izjeme, neusmiljeno prebadajo nebo. Ogromne so in blizu, divje in lepe. Dajejo ji občutek, da bi se tu lahko dotaknila neskončnosti” (Iz romana Sprehajalka Gospodovega psa)
Kratka vsebina
Prvenec Carmen L. Oven spretno prepleta prvine potopisnega, ljubezenskega, mestoma tudi eksistencialnega romana. Glavna junakinja potuje skozi Turčijo, Iran, Združene arabske emirate … do Egipta. Velik del poti jo spremlja partner, ki ji po nekaj tihih in mučnih dneh sredi Turčije pove, da je med njima konec, da ne gre. Potovanje nadaljujeta skupaj, kljub vedno večji odtujenosti. Glavna junakinja v trenutkih šibkosti najde oporo v ljudeh iz povsem drugačne kulture. V intimno zgodbo spretno vplete aktualno politično dogajanje (Iran s strogimi muslimanskimi zakoni in obtožbo o posedovanju jedrskega orožja, upori v Egiptu …), a ga ne postavlja v prvi plan, politična realnost se odstira kot del zgodb ljudi s poti. Prav ta drugost ji omogoči izstop iz sebe in samorefleksijo, ob tem ji pomaga misel … naj postane Sprehajalka gospodovega psa.
Manca Košir o knjigi: “Pretanjena prisluškovalka besed je v prvencu Sprehajalka gospodovega psa prepletla svoje ljubezni in v elegantnem kultiviranem jeziku spregovorila o njih v zgodbi romarke našega časa. Mila, strastno zaljubljena v Daneta, s katerim načrtujeta romantično potovanje v avtodomu čez Turčijo v Iran, se na potovanje res odpravi, a nič ni tako, kot je sanjarila, da bo. Carmen L. Oven je za prvenec presenetljivo spretno upovedala to preobrazbo, pot od plesa pričakovanj do slovesa od iluzij ter sprejemanja vsega, kar je in kakor je. Romanje po daljnih krajih nas lahko vrne k sebi, da prepoznamo to, kar zares smo. Osebno integriteto gradi srce, ki si je dovolilo razkošje občutenj in čustvenih nihanj od neba do pekla. Svoboda je za pogumne in samo taki zmorejo vzgojiti svojega psa v mirnega sprehajalca. Zato je roman Carmen L. Oven posvečen svobodi. Oziroma ljubezni do samega sebe, kar je isto.”