Louann Brizendine je nevropsihiatrinja na kalifornijski Univerzi v San Franciscu in ustanoviteljica Klinike za ženska razpoloženja in hormone, ki je javnost razburkala že s svojo prvo knjigo, Ženski možgani. Nedolgo za slovenskim prevodom te svetovne uspešnice je pri Modrijanu izšla tudi njena logična naslednica, Moški možgani.
Moški možgani se berejo kot napet roman
Ko je Louann Brizendine komu omenila, da piše knjigo o moških možganih, so se ljudje radi posmehnili, da bo to zelo kratka knjiga. Knjiga sicer ni strašansko dolga, vsekakor pa zelo izčrpna s podatki, dobro tretjino pa sestavlja seznam literature. Kljub obširnemu seznamu literature pa Moški možgani niso suhoparno čtivo za znanstvenice in znanstvenike, temveč je knjiga tako zelo poljudna, da je že kar napeta. Spoznanja o moških možganih podaja na berljiv, anekdotičen način, tako da sledi razvoju moškega od dojenčka prek najstnika in spolno zrelega mladeniča pa do dedka na primerih njenih pacientov in prijateljev, v zgodbe pa kot mimogrede natrese nadvse zanimive podatke o moških možganih.
Kdo razume moške?!
Ja, ženski in moški možgani so različni, in to že od osmega tedna po spočetju. „Samoumevno se sliši, če rečemo, da so vse celice v moških možganih in telesu moške. Toda to pomeni, da na ravni vsake celice med moškimi in ženskimi možgani obstajajo globoke razlike.“ Marsikateri stereotip se v tej knjigi izkaže za resnico, vendar osvetljen z druge perspektive. Avtorica je Ženske možgane napisala iz feminističnega vzgiba: z ženskami se „trda“ znanost ni kaj prida resno ukvarjala. Iz istega vzgiba je svojemu sinu kupovala uniseks igračke – in ugotovila, da se z barbikami ne igra čajank, ampak jih uporablja kot orožje (ja, barbike kot orožje). S podobnimi ali veliko resnejšimi izzivi se srečujejo ženske v komunikaciji z moškimi prav vsak dan, vse življenje. Da bi jim življenje olajšala, je Louann Brizendine napisala knjigo, ki povzema na stotine raziskav o moških možganih, v kateri je pojasnila, zakaj dojenčki raje gledajo aviončke kot mamičin obraz, zakaj pobalini radi razgrajajo, zakaj so najstniki zdolgočaseni in zakaj odrasli moški ves čas mislijo na seks, a tudi, kaj se z moškimi možgani zgodi, ko vidijo sliko z ultrazvoka ali, ko dobijo vnuka.
Čeprav so morda videti brezčutni, se tudi moški ves čas sprašujejo, kaj hočejo ženske. „Čeprav nihče nima dokončnega odgovora na to vprašanje, pa moški vedo, kaj ženske in družba na splošno hočejo in pričakujejo od njih. Moški morajo biti močni, pogumni in neodvisni. Odraščajo pod pritiskom, da morajo potlačiti svoje strahove in bolečino, skrivati nežnejša čustva in se samozavestno soočati z izzivi … Čeprav tudi moški hrepenijo po bližini in crkljanju v enaki ali celo večji meri kot ženske, jih lahko drugi moški in tudi ženske označijo kot šibke, če te želje pokažejo.“
Globok vplogled v moške možgane
Znanstvena spoznanja v Moških možganih vam podarjajo najglobji možen vpogled v dogajanje v možganih moških. Avtorica upa, da bo z njimi pomagala ženskam bolje razumeti vedenje moških, moškim pa nadzorovati svoje vzgibe in iz tega znanja črpati moč. Če torej ne veste, zakaj vaši sinovi tako radi igrajo računalniške igrice, zakaj hoče vaš najstnik vse dneve prespati, zakaj vaš partner pogleduje za drugimi ženskami, a je hkrati ljubosumen, ko greste na pijačo s sodelavcem, vam bo knjiga Moški možgani v veliko pomoč. Obenem pa vas bo tudi razveselila s spoznanji, da se z leti moški vedno raje crkljajo, da jim čas z otroci veliko pomeni in, da svoje vnuke brezpogojno ljubijo.
Louann Brizendine zaključi: „Osebno sem prepričana, da lahko spoznavanje ustroja moških možganov tako moškim kot ženskam pomaga do večje bližine, sočutja in spoštovanja do nasprotnega spola. Tovrstno razumevanje utegne biti celo najpomembnejši dejavnik pri ustvarjanju resničnega ravnovesja med spoloma. Upam, da bo ta knjiga poglabljala razumevanje in pomagala ustvarjati več človeške intime in vljudnosti povsod tam, kjer jo bodo ljudje prebirali.“
Pridruži se najboljši družbi žensk tudi na Facebooku. Več nas bo, lepše bo!