Predstavljamo vam knjigo slovenske avtorice Karin C. Rasmussen z naslovom Razmerja v ogledalu. Razmerja v ogledalu je zgodba o ljubezni, zgodba o razmerjih, ki se zgodijo, ko jih ne iščemo in si jih ne želimo, ki zmotijo tok našega življenja in nas spremenijo. Konkretno, gre za zgodbo o zdaj poročeni ženski, ki je v mladosti hodila s poročenim moškim. Ko v mislih predeluje obdobje z nekdanjim ljubimcem, se nenadoma znajde na drugi strani. Zaljubi se v moškega, mlajšega od sebe, svobodnega, privlačnega, in zdaj je ona tista, ki ima zunajzakonsko razmerje. Ugotovi, da ji situacija po svoje ustreza. Zadovoljna je z možem in družino, ki sta si jo ustvarila, ljubimec pa vnaša v njeno življenje strast in vznemirjenje. Toda sčasoma si začne ljubimec želeti več, prav kakor ona nekoč.
Bralci o knjigi:
Nina Beguš, avtorica spremne besede, o knjigi: “Ko se zrela ženska znajde na razpotju med svojimi željami in življenjem, se mora ustaviti in zazreti v ogledalo. V njem se vidi v vsej svoji razločnosti in hkrati celoti, mreži raznih ljubezni in samoti, v izrazitih oblikah in prečiščenih spominih. Razmerja v ogledalu so senzibilni odraz njenih refleksij na tej ključni točki. Prvenec Karin C. Rasmussen virtuozno preslika paleto perspektiv in doživljajev protagonistke v napeto intimno dramo.”
Ranka Ivelja, novinarka Dnevnika, o knjigi: “Prvenec Razmerja v ogledalu sem na dušek in z užitkom prebrala! Literarna junakinja je zelo živa in zelo resnična. Tudi osebe ob njej, mama, Jan, učitelj, oba otroka, so polnokrvni liki. Čutiti je, kako iskreno je bilo napisano. V romanu je obrnjena običajna delitev vlog v “razreševanju” nezvestobe, ki gre takole: Vrne se skesani mož, Ona pa mu razumevajoče in ljubeče vse odpusti in ga odreši s svojo ljubeznijo (zato mi gre Šerbedžija s svojo krasno Ne daj se Ines, …. spasila si me čekanjem svojim dugim… vedno malo na živce). V romanu Razmerja v ogledalu je obratno, kar je super. Ne vem, če je ta motiv sploh že kdo upovedil v slovenskem romanu. Tudi zato bi ga dala za obvezno čtivo mladim puncam. Bi pa o Veronikinem možu, njegovih čustvih, stališčih, pozicijah seveda rada prebrala več…”
Bralka Eva o knjigi: “Razmerja v ogledalu je izjemno lepo tekoč opis življenja posameznikov in družine, opis vsakega izmed likov, ki so vpeti v sodoben način življenja, hitenje, iskanje novega in iskanje nečesa izgubljenega, potlačenega, nikoli izživetega. Prav zato mi je ob branju, ki ne dopušča ustavljanja, odlaganja knjige in te pelje do samega konca, nekako na misel prišel zgornji verz. Mrtva, nikoli pokopana ljubezen, ki izzove vrsto kasnejših reakcij. Da zavedanje potlačenega ne bi prestopilo meja. V vsakem delčku zgodbe se lahko prepozna katera od žensk. Svoje doživetje ali čutenje, ki ga morda iz strahu, zaradi občutka varnosti (pred samo seboj) ni nikoli izživela. Potlačila in si ga ni priznala. Vsaka bi lahko našla svoj delček v ogledalu, če bi si seveda upala pogledati vanj in biti dovolj drzna, da bi si priznala.”
O avtorici knjige, Karin C. Rasmussen
Karin Cvetko Vah, rojena Cvetko Rasmussen, je zaposlena na Univerzi v Ljubljani in je doktorica matematičnih znanosti. Pri svojem delu se ukvarja z raziskovalno matematiko in poučevanjem študentov. Njeno glavno vodilo je iskanje resnice – tako v matematiki, kakor tudi v literaturi in življenju nasploh. Za kratko zgodbo z naslovom Deček ob reki je prejela posebno nagrado komisije na natečaju za najboljšo kratko zgodbo Založništva tržaškega tiska, 2013. Zgodba je skupaj z drugimi izbranimi zgodbami izšla v knjigi Po koncu začetek, Založništvo tržaškega tiska, 2013.
Od vsakega prodanega izvoda knjige je 1 evro namenjen za Zavetišče Horjul. Knjiga je dosegljiva v splošnih knjižnicah in vseh večjih knjigarnah ter v elektronski obliki na portalu Biblos. Če bi želeli o knjigi izvedeti več, obiščite spletno stran http://www.razmerjavogledalu.net