Kdo je superženska?
Superženska je v tebi je čudovita knjiga. Pokaže nam, da imajo vse ženske, ki jih imamo za superženske, pravzaprav enake težave, kot me. Velja pa tudi obratno – kjer lahko uspejo oen, lahko tudi me. Danska avtorica Anette Ellegaard nas skuša naučiti, kako ujeti ravnotežje na tanki vrvi ženskosti, po kateri hodimo vsak dan. Najbrž ste že večkrat slišale, da je dandanes težje kot kdaj koli biti ženska. Ne le, da moraš biti ženska v času, ko je definicija ženske v krizi, ampak bi morala biti kar prava superženska, da bi zmogla uspešno voziti slalom med zahtevami službe, partnerja, otrok in družine, pri tem pa še poskrbeti za samouresničenje.
Bi rada živela bolj umirjeno in veselo?
Včasih sama ne veš, ali bi morala pospraviti stanovanje, bi v to morala prepričati svojega partnerja, najeti pomočnico ali pa se morda odločiti, da pospravljeno stanovanje pač ni prioriteta. Seveda se sliši banalno, ampak večina nas je vsak dan ujeta v primež takšnih in podobnih notranjih monologov, ki se še veliko bolj zakomplicirajo, ko se gospodinjstvo napolni z otroki. In dom je samo eno od področij, na katerih se moraš izkazati, potem je tu še partnerstvo, družina, otroci, tvoje telo, služba, denar in še kaj. Na zadnje pa moraš vse to povezati v uspešno celoto …
Svoja spoznanja nam Anette Ellegaard v knjigi Superženska je v tebi pomaga prenesti v svoje življenje na način, ki je značilen za priročnike s področja osebne rasti: z vprašanji na koncu vsakega poglavja in vajami. Ne ponudi nam le lepo zapakirane zgodbe o (svojem) uspehu, ampak tudi številna zanimiva orodja, ki so ji k temu pomagala.
Umiri se
Rada bi vas spomnila na zgodbo o ribiču, ki sedi na obali in lovi ribe, do njega pa pride poslovnež in mu predlaga, kako bi lahko povečal ulov in sčasoma obogatel. „Potem bi imel veliko prostega časa,“ navdušeno predlaga poslovnež. Ribič ga vpraša, kaj bi s prostim časom, poslovnež pa odgovori: „Lahko bi na primer v miru lovil ribe.“ Ribič se samo nasmeje in zmaje z glavo: „Saj to že počnem.“
Vsa tehnologija nam ni prinesla časa in miru, ki ga potrebujemo. „Smo skrajno učinkoviti in dosegamo to in ono, kar je po svoje seveda odlično, če ne upoštevamo, da zato čutimo, kako čas beži, ne da bi v resnici imeli občutek, da živimo pravo življenje,“ piše Anette Ellegaard v Superženska je v tebi in nam pokaže, kako je lahko tudi drugače.
Kako najti ravnovesje?
Si tako napolnjena z informacijami, da se ti zdi, da se ti bo razneslo glavo? Morda pa se počutiš izžeto, ker ves čas samo daješ, dobiš pa bolj malo? Ko boš iskala superžensko v sebi, se boš naučila najti ravnovesje med tem, kar daješ in kar dobivaš, med svojimi sposobnostmi in tem, kar se od tebe zahteva, med nadzorom in intuicijo. Ne moreš se zanašati samo na intuicijo, saj se boš počutila izgubljeno, a preveč nadzora je prav tako nesmisel. Naučila se boš postaviti cilj, prioritete in pravo strategijo, da boš cilj tudi dosegla.
Moraš verjeti vase
Anette Ellegaard izvira iz revne družine, prvega otroka je rodila pri enaindvajsetih in enajst let študirala medicino, čeprav si je pravzaprav želela biti pisateljica. Njena teža je zaradi štirih nosečnosti in porodov nihala in včasih je bila tudi trideset kilogramov pretežka. A pred nekaj leti je Anette pri gledanju fotografij svoje družine ugotovila, da je ob vsem tem postala superženska, kakršne je občudovala v ženskih revijah: ženska z dobrim možem, vitko postavo, hišo, vrtom, sanjsko službo in štirimi otroki, ki jih ima za največji dosežek. Njen recept za uspeh, ki ga predstavlja v knjigi Superženska je v tebi, ni hiter in enostaven, je pa več kot očitno – učinkovit. „Moraš verjeti vase. Tudi, če ne poznaš nikogar, ki je dela to, kar delaš ti. In tudi če morda nihče nikoli ni naredil tega, kar bi rada ti.“