Marsikaterega zapleta med nosečnostjo zdravniki ne znajo razložiti. Znanstveniki vztrajajo, da lahko številne pripišemo slabi ustni higieni, oziroma bakteriji, ki živi v ustni votlini in se lahko po krvi prenese do otroka. Bakterija lahko povzroči številne resne težave, vključno s prezgodnjim porodom, nizko porodno težo, prezgodnjimi popadki in infekcijami pri otroku. V primeru vreznine, luknje ali kakšne druge rane vstopi v krvni sistem, preko katerega lahko vstopi tudi v maternico. To sproži imunski sistem, ki lahko v skrajnem primeru povzroči prezgodnji porod. Če imate težave z zobmi, poskusite obiskati zobozdravnika preden se odločite za novega člana družine.
Kako naj bodoča mamica poskrbi za ustno higieno in zdravje svojega nerojenega otroka?
Bodoča mamica naj si redno umiva zobe, tudi če ji je ob tem slabo. Poskusi lahko zamenjati zobno pasto, če ji trenutna ne odgovarja več. Vsakodnevno nitkanje zob je lahko v času nosečnosti zaradi večje občutljivosti dlesni nekoliko bolj neprijetno, a je vseeno priporočljivo, da ga izvaja. Strokovnjaki priporočajo uporabo električne zobne ščetke, ki resnično temeljito opravi z zobnimi oblogami. Poleg vsega naštetega pa ni odveč tudi, če splakne ustno votlino z ustno vodico.
Hormonsko ravnovesje v času nosečnosti lahko vpliva na dlesni
Ko je ženska noseča, pride v njenem telesu do nenadnih hormonskih sprememb. Hormoni potujejo skozi telo po žilah, tudi do dlesni. To lahko vpliva na povečano možnost bolezni dlesni. Težava je še večja, če se ženska ne posveča ustni higieni. Posebno pozorne morajo biti predvsem ženske, ki so imele že pred nosečnostjo težave dlesni.
Skrb za zobe se začne s pravilno prehrano
Za ustno higieno je pomembna tudi pravilna prehrana. Mamice naj se poskušajo izogibati sokovom in podobnim napitkom, ki so polni sladkorjev, ki se prilepijo na zobe in jih uničujejo. Namesto sokov si raje privoščite kozarec vode. Za zdrave dlesni, posledično zdrave zobe in nasploh ustno votlino lahko poleg naštetega ženske skrbijo tudi z zdravo prehrano. Tudi če v času nosečnosti preživljate obdobje slabosti (oziroma ravno zaradi tega, saj s tem izgubljate tudi pomembna hranila) poskusite vzdrževati redno prehrano, ki naj bo tudi zdrava. Tako ne boste poskrbeli le za svoje dlesni , ampak tudi za otroka. Velja torej, če delate dobro zase, delate dobro za otroka. Če zanemarjate skrb zase, zanemarjate tudi otroka.