Spol in starost
Ženske so veliko bolj ogrožena skupina od moških, vseeno pa lahko za rakom dojk zboli tudi močnejši spol. Ženske so tveganju bolj izpostavljene zato, ker imajo več prsnih celic kot moških, zato imajo kar 100-krat večjo možnost za obolenje. Ameriški zdravniki ocenjujejo, da ima povprečna ženska, ki bi živela do svojega 90. leta starosti, približno 10 do 15 odstotkov možnosti za razvoj raka dojk.
Tveganje za raka dojk se poveča premosorazmerno s staranjem, saj imajo ženske nad 60 let večjo možnost da zbolijo. V ZDA je zgolj ena izmed osmih obolelih žensk mlajša od 45 let, dve izmed treh žensk pa so starejše od 55 let. Zaradi postopnega naraščanja nevarnosti je priporočljivo, da vse ženske nad 45 let vsake dve leti opravijo pregled dojk z mamografsko preiskavo, ženske nad 70 let pa vsako leto. Čeprav je rak dojk izjemno redek pri zelo mladih ženskah, pa je priporočljivo, da si že dvajsetletnice vsak mesec same pregledujejo prsi in v primeru zaznave otrdline, čeprav navadno niso nevarne, obiščejo zdravnika.
Za rakom dojk pogosteje zbolevajo ženske kavkazijske rase
Belke zbolevajo pogosteje kot vse ostale rase, vendar pa v kategoriji žensk pod 40 let pogosteje zbolevajo Afroameričanke kot pa belke. Afroameričanke pa naj bi se bojevale z bolj agresivnimi oblikami tumorja na prsih.
Prisotnost raka dojk v vaši družini in podedovanje mutiranih genov
Tveganje za obolelostjo je 50% višje, če je za rakom dojk ali rakom jajčnikov zbolela vaša mati, sestra ali hčerka. Tveganje se še nekoliko poviša, če je vaša sorodnica za rakom dojk zbolela še pred menopavzo in če je rak prizadel obe dojki. Nevarnost je večja tudi v primeru, da je za rakom dojk zbolel moški sorodnik. Med ogroženo skupino spadate tudi, če ste podedovali mutirano obliko genov BRCA 1 ali BRCA 2, ki sta gena, ki v normalnih celicah sicer skrbita zato, da se te pretirano ne razrastejo. V mutirani obliki pa ta dva gena raka dojk spodbudita. Tveganje je kar 80%, če je v neki družini prisotna ta mutacija.
Osebna zdravstvena zgodovina
Večjo verjetnost, da bodo zbolele za rakom dojk imajo tiste ženske, ki imajo zgodovino različnih obolenj dojk. Med takšne spadajo abnormalne prsne celice in pa ena izmed oblik raka prsi (denimo rak mlečnih žlez), ki poveča zmožnost obolenja za drugo vrsto raka dojk: kot naprimer raka maščobnih ali vezivnih tkiv.
Bolj ogrožene so tudi ženske, ki so se nekoč že zdravile za rakom dojk in so ga tudi prebolele, saj se rak lahko ponovi ter tiste, ki so prebolele raka jajčnikov ali raka maternice. Nevarna za razvoj raka dojk so tudi zdravljenja s kombinacijo progesterona in estrogena.
Nezdrav življenjski slog poveča možnost za raka dojk
Obolelost za rakom dojk je večja pri osebah z zvišano telesno težo, še posebej v času po menopavzi. Tveganje poveča tudi alkoholizem, saj zdravstveni portal WebMd navaja podatek, da imajo ženske, ki spijejo eno alkoholno pijačo na dan že rahlo povečano možnost za raka dojk, v primerjavi z ženskami, ki nikoli ne pijejo. Tiste, ki zaužijejo 2 do 5 pijač dnevno, pa imajo v primerjavi z abstinentkami za kar 1,5-krat večjo možnost obolenja.
Menstruacija, rojevanje in dojenje
Bolj ogrožene za rakom dojke so tudi ženske, ki so zgodaj imele menstruacijo (pred 12 letom), tiste ki so imele pozno menopavzo (nekje po 55. letu) ter tiste, ki nikoli niso rodile. To so dejavniki, ki so hkrati tudi faktorji za tveganje raka maternice. Bolj izpostavljene so ženske, ki ne dojijo in tiste, ki so rodile zelo mlade. Po drugi strani pa so ogrožene tudi tiste, ki so prvič postale mamice pri 30. letih, v primerjavi z mlajšimi mamicami.