1. Proti prhljaju s pravilnim prehranjevanjem
Ena izmed rešitev je usmerjena v cilj, da telo sčasoma začne proizvajati manj maščob, kar boste dosegli z uravnovešeno dieto in izključevanjem hitre prehrane. Na svoj jedilnik uvrstite čim več jedi z vitaminom B (ki ga najdemo v mleku, piščancu, soji, ovseni kaši, krompirju itd), lahko pa preizkusite tudi prehransko dopolnilo-najpogosteje so to kapsule- z vitaminom B. Zelo koristna je tudi prehrana bogata s cinkom (npr. kikirikiji, čokolada, ostrige, sardine itd) in selenom (vsebujejo ga čebula, korenje, bučke, pomaranče, jabolka, mandeljni itd), ki sta odlična v boju proti glivicam kvasovkam, ki prhljaj tudi povzročajo.
Iz prehrane izločite vse, kar vsebuje kvas in sladkor, saj sta to osnovni živili, s katerimi se glivice kvasovke prehranjujejo. To pomeni, da se izogibajte kruhu, pecivu in alkoholnim pijačam. Sprememba ne bo nastopila čez noč, ampak boste morali vztrajati kar nekaj mesecev.
2. Ustrezna izbira šampona in domačih pripravkov proti prhljaju
Obstajajo tudi šamponi z zgoraj omenjenima cinkom in selenom, ki jih najpogosteje dobite v lekarni in so primerni za vse tipe las. Na mastnem lasišču boste prhljaj prepoznali v obliki rumenih, lepljivih lišajev. V tem primeru najprej poizkusite s šamponi za mastne lase, obstaja pa tudi nekaj domačih pripravkov, ki so primerni za pojav prhljaja na mastnem lasišču.
Po umivanju las na lasišče nanesite dve žlici vinskega kisa in nato lase osušite z brisačo. Las ni potrebno izpirati, kis pa lahko nadomestite tudi z limoninim sokom, ki je primeren za vse tipe las, na lase pa ga nanesete po končanem umivanju z blagim šamponom. Kis bo pomagal pri vzpostavitvi ravnotežja na lasišču in pri pobijanju bakterij, ki povzročijo mastitev lasišča.
Če imate suho lasišče in prhljaj, (ki ga predstavljajo suhe, bele zaplate, ki zelo srbijo) izberite ustrezen šampon, ki bo spodbudil izločanje maščobe, na tržišču je npr. pomirjevalni šampon z oljem zelenega čajevca, nato pa preizkusite naslednjo nego. Na lasišče nanesite žlico kokosovega olja ali navadnega jogurta, ki lahko pripomore k pobijanju glivic. Lahko preizkusite tudi poparek iz vrtničnega olja, ki ga zmešate z olivnim oljem in pustite delovati 15 minut.
3. Pravilna nega las proti prhljaju
Pomembno je, da se skušate zadržati pred nenehnim praskanjem lasišča, saj bo to povzročilo še hitrejše luščenje, širjenje prhljaja in pekočo bolečino zaradi majhnih poškodb, ki si jih boste naredili z nohti. Razmislite, kako pogosto umivanje las sploh potrebujete. Tudi če se zaradi mastnih las umivate vsak dan, izberite blagi šampon, ki si ga nanesete v majhni količini.
Preveč šampona lahko lasišče preveč izsuši in razdraži, kar pa vodi v dodatno poslabšanje prhljaja. Lase si vedno umivajte z blago toplo vodo, ne preveč vročo, saj tudi to, tako kot tudi preveč vroči sušilci za lase in pogosta raba likalnikov ali kodralnikov, razdraži lasišče. Med izpostavljanjem močnemu soncu nosite pokrivalo, ki vas bo zaščitilo pred srbečico.