Kako delujejo takšne naprave in kakšne poznamo?
Nekatere naprave za odstranjevanje dlak temeljijo na tehnologiji luči IPL (kratica pomeni intenzivno, utripajočo svetlobo), ki delujejo tako, da svetloba iz njih potuje do korenin dlak in jih s tem, ko jih obseva, tudi uniči ter prepreči nadaljnjo rast dlak.
Pravzaprav ne gre ravno za laser, vendar pa se takšne naprave po svoji učinkovitosti ter namenu, ki je odstranjevanje dlak kar v domačem udobju, z lahkoto primerjajo z laserji. Glavna razlika med domačimi laserji in IPL tehnologijo je ta, da laserske naprave pri uničevanju mešičkov dlak uporabljajo specifično valovno dolžino svetlobe, IPL naprave pa oddajajo celoten spekter svetlobe. Delovanje obeh naprav je podobno, saj korenina dlake vsrka svetlobo, ta pa se nato spremeni v vročino, ki uniči dlako.
Kdo lahko uporablja te naprave?
Tako laser kot tehnologijo IPL se uporablja tako, da se z njima obseva predel na koži, s katerega želimo odstraniti dlake. Laser lahko uporabljajo skoraj vsi ljudje, od tistih s porcelanasto belo poltjo do tistih s svetlo rjavo, rumeno, rjavo poltjo itd. Najboljši rezultati so pri dlakah, ki so temnejše od polti, ter pri ljudeh, ki imajo temno rjave ali črne lase. Tisti s svetlo rjavimi lasmi bodo prav tako dosegli želene rezultate, za katere pa bo potrebna večja ponovitev tretmajev.
Najslabše se na domači laser odzivajo rdeče in svetle, torej blond in sive dlake. Temnopoltim ljudem pa se uporaba takšne naprave celo odsvetuje, saj lahko povzroči spremembo pigmentacije, prav tako naprave ne smemo uporabiti v primeru, da smo se ravno vrnili s celodnevnega sončenja.
Na katerih delih telesa se lahko uporabljajo domači laserji?
Domači laser in IPL tehnologija sta primerna za odstranjevanje dlak z vseh delov telesa, razen na obrazu, torej od vratu navzdol. Z domačim ekspertom za gladko kožo tako lahko odstranjujemo dlake pod pazduhami, na bikini predelu, rokah, hrbtu, trebuhu, nogah itd.
Postopek uporabe domačega laserja
Najprej pobrij predel, ki ga želiš obsevati z laserjem oziroma IPL napravo, ter ga do suhega otri z brisačo. Tako bo postopek delovanja naprave kar najbolj učinkovit, saj deluje tako, da globinsko uničuje lasne mešičke. Nato prižgi napravo, tako da zasveti lučka, ter jo usmeri na želeno področje.
Med postopkom boš morda občutila rahlo neugodje, srbečico ali rahlo bolečino, odvisno od tvojega praga bolečine. Če ima naprava možnost nastavitve jakosti, najprej prični z najbolj nežnim obsevanjem, šele nato preidi na višjo intenzivnost. To, koliko časa bo trajalo, da bo koža povsem gladka, je odvisno od posameznika, za eno nogo pa ne bi smela porabiti več kot 15 minut.
Kaj moraš še vedeti pred nakupom domačega laserja?
Nekateri pravijo, da je uporaba IPL tehnologije manj boleča od domačih odstranjevalcev dlak, prav tako naj bi bila bolj učinkovita, saj z njo lahko naenkrat obsevaš večji predel kože kot z laserjem. Drugi pa so mnenja, da je boljši laser, saj naj bi za uspešne rezultate zahteval manj ponovitev kot IPL naprava.
Čeprav se tehnologiji razlikujeta, pa ne glede na to, katero boš preizkusila, dlake ne bodo odpadle že po prvem obsevanju, ampak bo potrebno postopek ponoviti čez kakšne 2-3 tedne. Že po 2-3 mesecih uporabe naj bi bile dlake vidno stanjšane in zredčene, po pol leta pa naj bi dosegla kar do 12 tednov gladkosti. Če se odločiš za tovrstno odstranjevanje dlak, se ne smeš veš voskati, saj to izkorenini dlako, laser ter IPL pa potrebujeta cel mešiček, da ga nato lahko uničita.
Žarnico v IPL napravi je potrebno menjati, pri čemer ena zdrži do približno 1500 obsevanj, pri laserju pa se menja baterija.
Prednosti in slabosti
Za nekatere je slabost cena tovrstne naprave, saj znaša med 200 in 400 evri, po drugi strani pa je to enako, kot če bi nekajkrat odšla v salon, zato na dolgi rok s takšnim nakupom precej prihraniš. Poleg tega lahko dlake odstranjuješ v domačem okolju, kadarkoli želiš in ti ustreza.
Katere pa so morebitne nevarnosti ob uporabi? Čeprav se to zgodi bolj poredko, vseeno lahko pride do manjših opeklin, poleg tega pa nekatere uporabnice opazijo spremenjeno pigmentacijo kože.