Karitejevo maslo (Shea butter) pridobivajo iz oreščkov drevesa karite, ki raste v Afriki. Tamkajšnji domorodci njegove plodove v obliki masla uporabljajo že stoletja, postopek pridelave pa je kar dolgotrajen. Temno rjave oreščke najprej strejo in zmeljejo, nato jih popražijo in sredico dajo v vročo vodo, pri čemer se izloči olje. To olje se strdi v maslo, ki ga tu poznamo kot sredstvo za intenzivno vlažilno nego kože in las. Karitejevo maslo je po svoji sestavi trdo, vendar se v stiku s kožo prijetno raztopi. Najboljše za uporabo je nerafinirano ali surovo karitejevo maslo, barva in vonj pa sta lahko različna.
Kako karitejevo maslo neguje kožo?
Učinke karitejevega masla so odkrili tudi v kozmetični industriji, kjer ga uporabljajo kot sestavino vlažilnih in regenerativnih krem, mil, šamponov in losjonov. Idealno je predvsem za nego suhe in zrele kože, še posebej primerno za je za nego kože v jesensko-zimskem času, zaradi posledic suhega in hladnega zraka. Maslo je obogateno z nenasičenimi maščobnimi kislinami ter nekaterimi vitamini (A, E in F). A in E vitamini pomagajo ohranjati zdravje kože, skupaj z vitamini F pa preprečujejo prezgodnje staranje kože. Vitamin F koži pomaga pri celjenju, saj zgladi grobo, suho ali razpokano kožo. Ne glede na njegovo teksturo, karitejevo maslo koži dopušča, da diha, ne maši por in ne pušča mastnih madežev. Imelo naj bi tudi manjši zaščitni faktor pred soncem.
Kako karitejevo maslo neguje lase?
Karitejevo maslo je uporabljeno tudi pri sredstvih za nego las, saj jim ponudi vlažilno nego od korena pa vse do konic. Tako navlaži izsušene ali poškodovane lase in jih okrepi. Primerno je za nego las, ki so podvrženi pretirani toplotni obdelavi (uporaba fena, likalnika za lase, kodralnika ipd.). Prav zaradi njegovih vlažilnih ter regenerativnih učinkov je velikokrat dragocena sestavina šamponov, balzamov in losjonov za lase.
Druge koristi karitejevega masla
Poleg tega, da je odlično vlažilno sredstvo za kožo in lase, karitejevo maslo ublaži tudi manjše izpuščaje, saj deluje antibakterijsko. Odpravlja tudi srbeč občutek zaradi suhe kože in hitro pozdravi manjše razpoke ali ranice na koži. Nekateri ga radi uporabijo na trdi koži na petah, komolcih ali kolenih, nosečnice pa z njim preprečujejo nastanek strij. Karitejevo maslo lahko tudi izenači polt ter prikrije manjše nepravilnosti. Medtem ko ga moški radi uporabijo pred britjem, da britvica gladko steče po koži, so ženske odkrile, da karitejevo maslo vrača lesk lasem. Še ena odlika karitejevega masla je to, da (praviloma) ne povzroča alergenih reakcij.
Kako prepoznati pravo karitejevo maslo?
Kadar kupuješ karitejevo maslo, je najbolje izbrati nerafinirano, stoodstotno karitejevo maslo brez primešanih dodatkov, saj mu ti odvzamejo nekaj njegovih koristi. Ponavadi ima čisto karitejevo maslo malce višjo ceno, vsekakor pa pred nakupom preberi sestavine. Barva karitejevega masla lahko variira, saj nanjo vpliva barva uporabljenih oreščkov, načeloma pa se giba od svetle kremaste barve pa do rumenkasto bele. Aroma karitejevega masla lahko spominja na vonj oreščkov, vendar gre za nemoteč vonj, ki ob nanosu postane nevtralen.