To, da so vatirane plastične paličice za čiščenje ušeš slabe za naše okolje in jih bodo kmalu prepovedali, je verjetno vsem dobro znano. A škodljive za okolje so tudi bombažne vatke za odstranjevanje ličil, le da se o tem še ne govori toliko. A je skrajni čas, da začnemo, in da jih zamenjamo za okolju bolj prijazno alternativo.
Naravno in slovensko: 7 slovenskih proizvajalcev naravne kozmetike, ki jih morate spoznati
In zakaj so bombažne vatke slabe za naše okolje? Zato, ker so zapakirane v plastiko, ker so zaenkratno uporabo in jih po uporabi zavržemo, najbolj problematično pa je to, da so večinoma izdelane iz neorganskega bombaža. Proizvodnja neorganskega bombaža pa zahteva uporabo kemikalij, ki so izjemno škodljive za eko sistem. Ter seveda tudi za kožo. Kemikalije, s pomočjo katerih pridelujejo neorganski bombaž onesnažuje reke, uničuje tudi lokalne živalske vrste. Drugi problem pa je količina vode, ki jo porabijo za proizvodnjo običajnega bombaža. Približno kilogram, velikost običajne katke majice, potrebuje za proizvodnjo več kot 20,000 litrov vode. Ta voda mora pa seveda od nekod priti, produkcija pa tako izsušuje okoliška območja, kar pomeni izgubo naravnega okolja za rastline, ptice, živali in ribe. In kaj lahko naredimo, da vsaj malo vplivamo na vse to? Prvi korak je uporaba organskega bombaža. Drugi korak pa je iskanje alternative tem klasičnim bombažnim vatkam. S temi dejstvi v mislih smo malo pobrskali po spletu in našlo alterativo, ki jo številne ženske priporočajo.
Zakaj krpice za odstranje ličil za ponovno uporabo namesto bombažnih vatk?
Govorimo o krpicah za odstranjevanje ličil za ponovno uporabo, ki so v samem bistvu enakovredne bombažnim vatkam, le da jih lahko operemo in ponovno uporabimo, tudi do tisočkrat ponovno, narejene pa so iz organskega bombaža in bambusa. Prav tako kot pri navadnih vatkah krpice uporabimo skupaj z micelarno vodico ali kakšnim drugim priljubljenih odstranjevalcem ličil, a vedno naj bodo ekološki.
Krpice so super vpivne in enostavne za čiščenje. Običajno pridejo v večjem pakiranju, med 15 in 20 krpicami, ter mrežno vrečko v kateri jih potem operemo v pralnem stroju. A pozor! Po tem ko s tako krpico očistimo obraz, na njej ostane ogromno nečistoče, zato ni dovolj, da jo le splahnemo pod vodo in naslednji dan ponovno uporabimo. Dermatologi svetujejo, da vsako krpico uporabimo le enkrat, potem pa jo operemo v pralnem stroju. Seveda ne vsako posebej, ampak ko se jih nabere dovolj, skupaj z ostalimi oblačili. Pomembno je tudi, da jih operemo z ekološkim in koži prijaznim pralnim praškom brez parfumov, saj so v neposrednem stiku z našim obrazom.
Krpice za odstranjevanje ličil za ponovno uporabo so učinkovite, ne zahtevajo nobenega posebnega napora pri ponovni uporabi in so enostaven način, kako lahko vsaj malo prispevamo k skrbi za okolje. Sicer gre za majhen korak k bolj trajnostnemu načinu življenja, a saj veste kako pravijo: Ni dovolj, da le peščica ljudi poskrbi za popoln “zero waste”, potrebujemo milijone, ki to počnejo nepopolno. Še vedno bo učinek velik!
Druge alternative bombažnim vatkam za odstranjevanje ličil
Obstajajo tudi posebne krpe za odstranjevanje ličil, ki potrebujejo le vodo, in brez težav odstranijo ličila. Za odstranjevanje ličil lahko uporabimo tudi čisto običajno gazo. Nekatere ženske prisegajo tudi na čisto običajne flanelaste brisačke, ki jih uporabljajo za odstranjevanje ličil in čiščenje obraza, dodajo le nekaj tekočega odstranjevalca ličil, a glejte le, da je tudi ta okolju prijazen.