Včasih se nam na obrazu naredi res velik ali pa bel mozolj, kar je resnično precej neprijetno, saj nam kazi videz. Četudi ga drugi morda sploh ne opazijo, mi vemo, da je tam, zato se lahko počutimo nesamozavestne. Čeprav so nas učili, da je stiskanje mozoljev slaba poteza, pa to ni nujno tako – v primeru, če se zadeve lotimo na prav način.
Kako ne smemo stiskati mozoljev?
V knjigi Vi in vaše telo Michael F. Roizne in Mehmet C. Oz svarita pred stiskanjem mozoljev s prsti. Na ta način lahko namreč v ranico, ki nastane na mestu stisnjenega mozolja, vnesemo bakterije, z nohti pa lahko tudi kar močno poškodujemo kožo okrog mozolja.
“Prav tako ne stiskajte mozoljev nad nosom, saj se žile stekajo naravnost v možgane, in če mozolj pritiskate, bakterije lahko potisnete v te žile,” še opozarjata omenjena avtorja knjige. Zato pri odpravljanju mozoljev na sencih in čelu svetujeta strokovno pomoč.
Kako mozolje pravilno stisnemo?
Če mozolj stisnemo na pravilen način, se bo koža na prizadetem mestu res prej zacelila, zatrjujeta avtorja. In kako to storimo? Pravzaprav je postopek enak kot pri stiskanju žulja: šivanko razkužimo z alkoholom ali vrelo vodo in nato počez, vzporedno s kožo predremo mozolj. Pustimo, da gnoj izteče ven iz mozolja, nato pa odtrgamo njegov vrh.