Iskanje večnega vrelca mladosti je zdaj industrija, vredna milijarde – kreme proti staranju, lepotni tretmaji in prehranska dopolnila napovedujejo vojno naravnemu staranju kože. V trendu je zdrav videz – po možnosti brez gub, brez enega samega sivega lasu in deset let mlajši. Že v dvajsetih letih je naravna proizvodnja antioksidantov zmanjšana, v tridesetih pa se upočasni ne le presnova, ampak tudi proizvodnja kolagena.
Kdaj pa začnemo izgledati opazno starejši?
Odgovor zdaj prihaja iz sodelovanja med znamko za nego kože Olay, podjetjem za osebno genetiko 23andMe in dr. Alexo Kimball, ugledno profesorica dermatologije na Harvard Medical School. Namen raziskave je bil ugotoviti, kaj se dogaja pod površjem kože v različnih starostnih obdobjih in s tem odkriti zlato skrivnost, kako vplivati na prve znake staranja kože, jih odložiti in morda celo obrniti v drugo smer.
Tako je potekala raziskava
Doslej je veljalo, da koža ostane nespremenjena približno do 35. leta. Toda dr. Frauke Neuser, vodilna znanstvenica pri Olay, pojasnjuje v intervjuju za revijo Marie Claire: “Včasih smo mislili, da je vse super, dokler se okoli 35. leta niso vsi kožni procesi začeli upočasnjevati naenkrat. Vendar sedaj nismo ugotovili tega. V resnici se različni celični procesi spremenijo vsako desetletje, dokler ne vidite skupnih učinkov.”
Za študijo so v dveh letih analizirali gene več kot 200 žensk iz različnih etničnih okolij. Študija je opredelila pet specifičnih celičnih procesov, ki se upočasnjujejo ali upadajo v različnih starostih. Začenši z omenjenim zmanjšanjem antioksidantov v dvajsetih letih, prek upada funkcije obnavljanja celic v štiridesetih, do zmanjšanja kožne bariere in izgube vlage v petdesetih ali v menopavzi.
Točka, ko se začne vidno staranje
Strokovnjaki se strinjajo, da je vidno staranje odvisno od kombinacije več dejavnikov. dr Michelle Yagoda, priznana dermatologinja s sedežem v New Yorku, pojasnjuje: “Belopolte ženske pogosto ne pokažejo svojih prvih znakov vse do poznih tridesetih let. Ti znaki vključujejo drobne gubice na čelu in okoli oči, izgubo elastičnosti kože, pigmentne madeže in popokane kapilare zaradi poškodb zaradi izpostavljanju soncu.”
Dr. Kimball, vodilna avtorica razsikave, dodaja: “Pri ženskah s temnejšo poltjo se prelomna točka začne bolj v 40. letih. Afroameriške ženske v naši študiji se v povprečju starajo 10 let počasneje kot belke – ne le po videzu kože, ampak to lahko razberemo tudi iz njihovega osnovnega genskega izražanja.” Bolj globoko pigmentirana koža ne ponuja le naravne UV zaščite, ampak tudi povečano antioksidativno zaščito in višjo raven energije kožnih celic, kot kaže študija.