Retinoidi, krovno ime za vse izdelke z retinolom, so tako močni, da se z le nekaj kapljicami zlahka spopadejo z vsemi pomanjkljivostmi kože, s katerimi se spopadajo današnje ženske, piše spletna stran zadovoljna.hr. Vendar pa mnogi niso prepričani v njegovo moč in zato v tem članku povezamamo oziroma razbijemo mite o njem, in pojasnjujemo, zakaj ga je pomembno čim prej vključiti v svojo rutino nege kože obraza.
1. mit o retinolu: retinol tanjša kožo
Kot pri vsakem novem izdelku, ki ga uvedemo v svojo rutino nege kože, tudi pri retinolu koža potrebuje čas, da se ga navadi. Tako se lahko na začetku uporabe pojavi pordelost, suhost in celo luščenje kože. To pa ne pomeni, da je ta izdelek premočan za našo kožo ali da se ta zaradi njega tanjša. Ravno nasprotno, retinol je sestavina, ki krepi kožno pregrado, saj spodbuja proizvodnjo kolagena in elastina in tako aktivno sodeluje v boju proti gubam in drobnim linijam na koži, rdečica in suhost pa bosta sčasoma izginili.
2. mit o retinolu: Retinol izsušuje kožo
Čeprav lahko v prvih tednih uporabe retinola občutimo zategnjenost in suhost kože, bi moral ta občutek po približno dveh do treh tednih izginiti. Ta občutek suhosti lahko omilimo tako, da po retinolu nanesemo vlažilno kremo, ki bo kožo navlažila in ji zagotovila vse, kar potrebuje.
3. mit od retinolu: Retinol je namenjen izključno namenjen negi kože proti staranju
Čeprav se najpogosteje uporablja za boj proti gubam in drobnim linijam, retinol brez težav opravi več stvari hkrati, zato deluje tudi preventivno in se bori proti drugim nepravilnostim kože, kot so hiperpigmentacijske pege. Retinol krepi strukturo kože in bledi temne lise na koži, ki so posledica boja proti aknam ali so posledica pretirane izpostavljenosti soncu. Zato je pomembno, da ga pravočasno vključite v rutino nege kože in izberete izdelek, ki ji bo povrnil sijaj.
4. mit o retinolu: Retinol je treba uporabljati vsak dan
Pomembno je, da retinol postopoma uvajamo v rutino nege kože, da se koža nanj navadi. Ker se uporablja za zmanjševanje gub in beljenje madežev na obrazu, bo najboljši učinek, če ga vključimo v nočno rutino nege kože. Tako bo ponoči nudil podporo koži, saj se ta takrat najbolje regenerira in ji dal dodaten zagon, ki bo spodbudil proizvodnjo kolagena in elastina. Serumi so običajno drugi korak v rutini nege kože obraza, zato je treba retinol nanesti takoj po tem, ko kožo očistimo in jo osušimo z brisačo. Dovolj je, da dvakrat na teden nanesete tri do štiri kapljice tega seruma, ko se koža navadi, pa še pogosteje. Tisti v poznih dvajsetih in zgodnjih tridesetih ga lahko še naprej uporabljajo dva do trikrat na teden, medtem ko bodo tisti z globljimi gubami morali pogosteje nanašati retinol.
5. mit o retinolu: Retinola se ne sme uporabljati skupaj z vitaminom C
Zaradi močnih in podobnih učinkov se retinola in vitamina C ne sme uporabljati skupaj, saj s tem ne le tvegate morebitnega draženja kože, ampak se zmanjša tudi njun učinek. In čeprav ju ne smemo nanašati enoim za drugim, lahko še vedno uživamo v prednostih obeh sestavin, če eno uporabimo v jutranji rutini, medtem ko drugo nanesemo zvečer. Čeprav lahko vitamin C uporabljamo tako v dnevni kot tudi v nočni rutini, bomo z njim največ dosegli, če ga bomo nanesli zjutraj, medtem pa v nočno rutino vključimo retinol. Pomembno je, da po uporabi nanesemo kremo za obraz z zaščitnim faktorjem, ki bo našo kožo zaščitil pred negativnimi učinki sonca, ki lahko zaradi uporabe teh sestavin povzroči reakcije na naši koži.
6. mit o retinolu: Retinol odstranjuje odmrle kožne celice
Mnogi ljudje mislijo, da retinol deluje kot piling, ki odstrani odmrle kožne celice in ga enačijo z AHA. Toda retinol za razliko od AHA kisline nima učinka pilinga. Retinol krepi kožno pregrado, zmanjšuje izgubo vode in preprečuje izčrpavanje kolagena, medtem ko ima AHA-kislina učinek pilinga in se ne sme uporabljati več kot dvakrat na teden za odstranjevanje odmrlih kožnih celic ter umazanije iz por.
7. mit o retinolu: Retinola se ne sme nanašati na predel okoli oči
Predel okoli oči je občutljiv, tam so pomanjkljivosti kože najbolj vidne in zaradi tega smo videti utrujeni in starejši kot smo. Retinol je odličen v boju proti gubam okoli oči, vpliva pa tudi na veke, ki ob uporabi retinola niso več globoke in modre. Edina stvar, na katero morate biti pozorni pri nanašanju retinola okoli oči, je, da to naredite bolj nežno kot pri drugih delih obraza, saj je koža tam izjemno tanka in občutljiva. Prav tako je treba paziti, da ne pride v neposreden stik z očmi, saj lahko povzroči draženje in zamegljen vid. V tem primeru je treba oči takoj sprati z vodo.
Naj povzamemo. Retinol, ki hkrati krepi našo kožo, gladi drobne linije in gube, posvetli temne lise na koži, ki jih povzroča sonce, in izenači polt, je postala najpomembnejša sestavina nočne rutine nege kože obraza. Pomembno je le, da najdete pravi retinol zase!