Sonce na koži ni dobro samo za našo dušo, spodbuja tudi proizvodnjo vitamina D, ki je pomemben za imunski sistem. Toda na kaj morate biti pozorni? Razčistimo mite okoli UV sevanja, koliko kreme moramo nanesti in podobnega.
1. Kakšna je razlika med UVA in UVB?
Dobra nega nas ščiti pred UVA in UVB sevanjem. UVB žarki ne prodrejo tako daleč v kožo, poskrbijo za kopičenje pigmentov in so zato odgovorni tudi za nastanek porjavelosti. UVA žarki so po drugi strani nevarni: prodrejo globlje v kožo in so odgovorni za staranje kože in bolezni.
2. Kako delujejo izdelki po sončenju?
Sončenje ni čisti užitek za kožo: po sončenju nameč potrebuje veliko vlage in pomirjujočih učinkovin, kot so aloe vera, kamilica ali pantenol, tudi brez rdečice ali celo sončnih opeklin. Tudi pri prhanju je treba uporabljati negovalne izdelke, ki vaše kože ne izsušijo še bolj. Intenzivno hranljiv losjon zatem zagotavlja lepo, dolgotrajno porjavelost.
3. Kaj moram upoštevati, če imam alergijo na sonce?
Alergija na sonce z rdečico, mehurji in srbenjem običajno ni prava alergija, temveč preobčutljivost na UV sevanje. Da bi to preprečili, je nujno potrebna kakovostna zaščita pred soncem s SPF 50. Če so se pojavili mehurji, bo pomagalo veliko vlage (npr. obkladek) in izogibanje soncu.
4. Ali moji lasje potrebujejo posebno začito pred soncem?
Vsekakor tudi lasje poleti potrebujejo posebno nego. UV sevanje, klorirana voda in podobno lahko poškodujejo in izsušijo lase. Nega med sončenjem je idealna, po njem pa nujna! Občutljivo lasišče je treba zaščititi tudi s klobukom ali SPF razpršilom.
5. Kaj je dobra zaščita pred soncem za otroke?
Popolna otroška krema ali losjon mora imeti SPF 50, biti mora vodoodporen in posebej oblikovan za občutljivo otroško kožo. Toda nanos je prav tako pomemben: tudi če dojenčki in otroci običajno ne marajo kreme, je izjemno pomembno, da so vsa področja, ki so izpostavljena soncu, dobro prekrita s kremo. Nasvet: Lahka pršila se običajno lahko hitreje porazdelijo po koži.
6. Ali so boljše kreme z mineralnimi ali kemičnimi filtri?
Tema, kjer se mnenja razlikujejo. Ker kemični filtri do neke mere prodrejo v kožo, nekateri raje uporabljajo čisto mehansko, mineralno zaščito, ki deluje samo na površini kože. Običajno je vse odvisno od izbire kreme same, zlasti za dojenčke. Tekstura je pogosto nekoliko gostejša in belkasta, obstajajo pa tudi mineralni losjoni, ki se zlahka vpijejo.
7. Bom porjavela v senci ali s SPF50?
Ja, v vsakem primeru koža tudi porjavi, če je zaradi sence ali visokega SPF bolj zaščitena. Seveda pa traja malo dlje, da nastane pigment melanin, ki je odgovoren za rjavkasto obarvanje kože. V zameno je koža manj razdražena, kar zagotavlja enakomerno in daljšo porjavelost.
8. Koliko kreme za sončenje potrebujem za celotno telo?
Da bi SPf resnično deloval, kot je oglaševano, je treba uporabiti pravilno količino. Pravilo dveh prstov pomaga! Vsako od naštetih telesnih območij zahteva dva prsta kreme (skupaj približno 30 mililitrov): glava z vratom, prsni koš, hrbet in po dve roki ali stegna in spodnji del nog.
9. Katera tekstura kreme za sončenje je zame najboljša?
Krema, gel, pena ali losjon? Zaščitna nega je zdaj na voljo v toliko različnih teksturah. Pomembna je le kakovost in SPf. V kakšni obliki se to uporablja, je zgolj stvar okusa. lahki spreji in geli so na primer pogosto bolj prijetni za moške z močno brado in močno poraščenostjo.
10. Zakaj potrebujem vodoodporno zaščito pred soncem?
Večina izdelkov za zaščito pred soncem je odpornih na vodo. To je pomembno pri kopanju ali športu, saj pomeni, da ste dobro zaščiteni, ko ste v vodi ali kljub potenju. Vendar bodite previdni: Po plavanju, prhanju in predvsem po sušenju se zaščitni sloj vsaj nekoliko zmanjša in ga je treba obnoviti.