Hiperpigmentacija se kaže na koži v obliki nepravilno oblikovanih in neenakomerno obarvanih rjavih lis, ki se večinoma pojavijo na sončnim žarkom izpostavljenih mestih. Gre pravzaprav za prekomerno odlaganje rjavega pigmenta na koži, kar zdravju ni nevarno, a negativno vpliva na samozavest in samopodobo številnih žensk, ki se s tem soočajo. O tem, zakaj se pojavi, kako se ji lahko izognemo in kako jo lahko zdravimo, smo govorili z dermatologinjo Katarino Šmuc Berger iz izolske dermatovenerološke ambulante.
Kje tičijo vzroki za hiperpigmentacijo?
Najpogostejša in večinoma kozmetično najbolj moteča oblika hiperpigmentacije je melazma.
“Največkrat se pojavi po obrazu v predelu ličnic in čela, lahko po tudi po dekolteju in podlahteh. Melazma se pojavlja pri ženskah v starosti po 25. letu. Kar 90% obolelih so ženske. Običajno se pojavi po ličnicah, čelu, nad zgornjo ustnico- torej na soncu izpostavljenih predelih. Nagnjenje za nastanek hiperpigmentacij v okviru melazme je genetsko pogojeno, se pravi podedovano. Večinoma se bolezen z leti stopnjuje, redko pa jo vidimo pred 25. letom starosti,”
je za Ženska.si razložila dermatologinja Katarina Šmuc Berger. Drug pogost razlog za nastanek pigmentnih lis na koži pa je vnetje. “V tem primeru govorimo o povnetni hiperpigmentaciji. Z njo se srečujemo po hujših oblikah aken, po opeklinah ali drugih poškodbah kože, ki so povzročile vnetno reakcijo,” še dodaja Šmuc Bergerjeva. Vzrok za hiperpigmentacijo so sicer lahko tudi presnovne motnje in jemanje nekaterih zdravil, pojavi pa se lahko tudi zaradi rakavih obolenj.
Hiperpigmentaciji se lahko izognemo
Najlažje tako,da se izogibamo neposrednim vzrokom zanjo.
“Glede tega svetujemo dosledno in natančno zaščito pred UV žarki (že v zgodnji pomladi!). Glede povnetne hiperpigmentacije pa se je nabolje izogniti okvaram kože, ki jo povzročajo oziroma vnetja na koži ustrezno in čimprej zdraviti,” svetuje Šmuc Bergerjeva.
Za odstranjevanje hiperpigmentacij poznamo več sodobnih metod
Preden se lotimo odstranjevanja pigmentnih madežev, moramo poznati vzrok. Da bi zgoraj naštete vzroke prepoznali, potrebujemo klinični pregled. Na srečo večina hiperpigmentacij sčasoma spontano nekoliko pobledi in tako postanejo manj moteče ter jih lažje prikrijemo z ličili. Pomagamo pa si lahko tudi sami. Najpriročnejši in najcenejši način za odstranjevanje hiperpigmentacij je uporaba kozmetičnih krem, ki so namenjene tej težavi, pove Šmuc Bergerjeva:
“V lekarnah je na razpolago kar nekaj tovrstnih izdelkov. Kot uspešno velja omeniti učinkovino B- resorcinol, ki je na naše tržišče prišla letos in obljublja rezultate že po 4 tednih uporabe. Uporaba kozmetičnihpreparatov je tudi metoda, ki je povsem neboleča in za seboj ne pušča vidnih sledov (npr. rdečina, oteklina, luščenje …”
Nekoliko dražji in zapleteni so postopki odstranjevanja hiperpigmentacij z laserjem, radiofrekvenco, kemičnimi pilingi in priljubljen postopek zamrzovanja s tekočim dušikom. Vsem naštetim metodam pa je skupno, da je tudi po končani terapiji potrebna redna zaščita pred UV žarki, sicer se hiperpigmentacija hitro povrne.
Hiperpigmentacija v nosečnosti
Pigmentni madeži, ki se pojavi v času nosečnosti so najpogostejša oblika melaze. Nastane zaradi spodbujajočega vpliva hormonov estrogenov na melanocite (celice, ki v koži proizvajajo pigment). Po porodu lahko večinoma precej zbledi, vendar je potrebna zaščita pred UV žarki.
“Nekaterim ženskam se melazma po nosečnosti, predvsem v povezavi z izpostavljenostjo UV žarkom, ponovi,”
pove strokovanakinja Šmuc Bergerjeva. V tem primeru lahko ženske posežejo po kateri izmed zgoraj naštetih metod.