1. povzročitelj mozoljev: Lasna kozmetika
Vzrok za mozolje pri odraslih so lahko proizvodi za oblikovanje las. Nekateri izmed njih namreč mastijo čelo, kar lahko v pore ujame bakterije, ki povzročajo mozolje in akne. Zamašene pore posledično postanejo vnete, rezultat tega pa so rdečica, ogrci in mozolji. Temu povzročitelju mozoljev so še posebej izpostavljeni tisti, ki z lasno kozmetiko pogosto oblikujejo frufru.
Rešitev: Lasne kozmetike ne nanašaj direktno na lase, temveč proizvod najprej nanesi na dlani in šele nato oblikuj želeno pričesko. Na koncu lahko čelo tudi obrišeš z vlažilnim robčkom, da s kože odstraniš ostanke proizvoda.
2. povzročitelj mozoljev: Odstranjevanje obraznih dlačic
V tem primeru imate morda občutek, da eno zlo rešujete z drugim. Voskanje, puljenje dlačic s pinceto in depilacija lahko na koži pustijo otekline, bunkice ali rdečico, kar lahko privede tudi do mozoljčkov. Tudi izdelki za uporabo pred ali po depiliranju lahko povzročajo mozolje.
Rešitev: Izpuščaj in neprijetno reakcijo lahko ublažiš tako, da naneseš zelo tanko plast hidrokortizonske kreme. Pomaga lahko tudi to, da kožo pred odstranjevanjem dlačic temeljito očistiš, saj s tem preprečiš mašenje por.
3. povzročitelj mozoljev: Proizvodi za nego obraza
Ko najdeš izdelke za nego obraza, ki ne mastijo kože, ne mašijo por in ne povzročajo neprijetnih mozoljčkov, želje po spremembah raje opusti, saj vsaka menjava proizvoda za nego obraza prinaša novo tveganje, da boš imela v nekaj dneh uporabe po celem obrazu mozoljčke.
Rešitev: Kadar testiraš nove proizvode, jim daj vsaj 4 do 6 tednov priložnosti, da se izkažejo. Pri izbiri izdelkov za vsakdanjo nego obraza bodi pozorna tudi na sestavine, na podlagi katerih lahko proizvode med seboj primerjaš in se tako odločiš za najboljšega glede na svoj tip kože.
4. povzročitelj mozoljev: Potovanje
Se stanje tvoje kože poslabša na vsakem potovanju? Mozolje lahko povzroči tudi menjava okolja. Nanjo vpliva vlažnost v zraku, vreme in tudi tamkajšnja voda.
Rešitev: Na ozračje ali vreme v novem okolju ne moreš vplivati, lahko pa poskrbiš, da tvoja koža doživlja čim manj sprememb kar se tiče vode in proizvodov. Torej ne uporabljaj nobenih novih proizvodov, obraz pa lahko umiješ tudi z ustekleničeno vodo.
5. povzročitelj mozoljev: Krema za sončenje
Sestavine v nekaterih sončnih kremah lahko izzovejo več potenja na obrazu in posledično več mozoljev.
Rešitev: Bodi pozorna na sestavine v sončnih kremah in izberi tisto, ki ne maši por. Uporabljaj proizvode, ki vsebujejo avobenzon, oksibenzon ali metoksicinamat.
6. povzročitelj mozoljev: Mobilni telefoni
Mobilni telefoni preko celega dneva postanejo pravo zbirališče bakterij, ki se ob stiku s tvojo kožo nanjo tudi prenesejo. Ko klepetaš po telefonu, napravo zelo približaš ustom, kjer je toplo in vlažno okolje, kar omogoča lažjo preselitev na tvojo kožo. Če si pogosto dolgo časa na telefonu, se mozolji lahko pojavijo tudi zaradi drgnjenja.
Rešitev: Poleg tega, da lahko mobilni telefon malce manj uporabljaš, ga lahko občasno tudi očistiš z nekaj kapljicami razkužila.