Kakšni so zdravi nohti?
Nohti so sestavljeni iz „polakiranih“ slojev beljakovine, ki ji pravimo keratin; ko rastejo nove celice, stare otrdijo in nove jih potisnejo navzven. Zdravi nohti so gladki, enakomerne barve in trdote, brez madežev ali belih pikic. Nekatere spremembe na nohtih so neškodljive; tako na primer vertikalni grebenčki ali beli madeži, ki nastanejo zaradi udarca in se sčasoma prerastejo.
Kako vemo, da nohti niso zdravi?
Nekatera stanja nohtov pa kažejo, da nohti niso več zdravi oz. kažejo na nekatera druga obolenja v telesu:
- nohti postanejo rumenkasti
- nohti odstopijo
- vdolbine, ki tečejo čez ves noht
- jamice na nohtih
- motni ali beli nohti
- vihanje ali kodranje nohtov
Česa ne smemo početi, če želimo ohraniti nohte zdrave?
Nohti niso orodje
Poškodbam nohtov se izognite tako, da nohtov ne uporabljate kot orodje za praskanje, puljenje ali trebljenje.
Nohtov ne grizite in ne trgajte
Nohtov ne grizite, prav tako ne trgajte svoje obnohtne kožice; s tem lahko poškodujete nohtno posteljico ali omogočite bakterijam, da vstopijo vanjo in povzročijo vnetje. Nohtov nikoli ne trgajte! Če se vam noht zlomi, ga nikar ne odtrgajte, saj s tem skoraj vedno poškodujete živo tkivo. Enako velja za obnohtno kožico. Zlomljen noht ali štrlečo obnohtno kožico vedno odstrizite.
Nohti naj bodo suhi in čisti
Kadar dalj časa delate z vodo in čistili (tudi milom), nosite gumijaste rokavice, saj so razmočeni nohti dobro gojišče za bakterije. Nohti morajo biti suhi in čisti, zato poskrbite tudi za redno čiščenje pod nohti.
Kakšna je manikura za zdrave nohte?
Redno strizite in pilite nohte. Striženje nohtov je lažje, če so nohti zmehčani, zato jih strizite takoj po kopanju ali prhanju. Tudi nohti potrebujejo vlaženje; ko si roke mažete s kremo, namažite tudi nohte. Še posebej pa nohte namažite s kremo potem, ko ste z njih odstranili lak za nohte. Odličen domač vlažilec za nohte se gotovo nahaja tudi v vaši kuhinji: oljčno olje, namreč. Oljčno olje utrdi krhke nohte in nahrani suho obnohtno kožico.