1. Zavarujte svojo kožo pred zunanjimi vplivi
Mraz in veter sta za kožo obraza in telesa zelo neugodna, saj povzročata razpokane kapilare, suhe in pekoče dražljaje, ter uvelo kožo, ki ji primanjkuje vlage. Čeprav je domača nega kože pozimi zelo pomembna, pa je preventiva prvi korak, ki vas bo pripravil na učinkovito skrb za kožo.
Ko greste od doma, svoj obraz zavijte v topel šal, s čimer se boste ubranili pred ostrim vetrom. Na ustnice nanesite vlažilni balzam, ki ustnic ne sme izsuševati, najboljši naravni vazelin pa je kar žlica domačega medu. Ne pozabite na kremo z zaščitnim faktorjem, saj je sonce tudi pozimi lahko zelo nevarno, še posebej v visokogorskih območjih.
2. Previdno s pilingom in izdelki, ki vsebujejo alkohol
V tem letnem času je koža bolj izsušena in utrujena, zato mora biti temu prilagojena tudi zimska nega. Čeprav je piling učinkovita rešitev za odstranjevanje odmrlih celic, pa ga v tem obdobju uporabljajte čim bolj poredko, še posebej, če je vaša koža že sama po sebi suha.
V primeru normalne ali mastne kože si privoščite največ dva pilinga na teden, pa še to kakšnega bolj blagega, z manjšimi, bolj finimi zrnci. Dnevni piling pozimi je lahko celo škodljiv, saj bo posnel zgornjo plast kože in jo razdražil, tako da bo obraz še bolj občutljiv na zunanje vplive. Omejevanje je priporočljivo tudi pri uporabi izdelkov z veliko vsebnostjo alkohola, saj tudi ta izsušuje kožo. Alkoholni tonik rajši zamenjajte za bolj blage izdelke, npr. mleko za obraz.
3. Izberite bolj mastne kreme za obraz in telo
Nega kože pozimi narekuje bolj mastne, težke kreme z vlažilno sestavo. Še posebej izsušeni so v tem letnem času nos, roke, komolci in noge, katerim namenite dodatno nego, najboljše s kremami z vsaj 80% oljno osnovo.
Kremo za roke ter stopala nanesite večkrat dnevno, uporabite pa jo tudi čez noč, kjer po nanosu nadenete bombažne rokavice ter nogavice, ki bodo poskrbele za boljše vpijanje.
4. Drugačno prhanje in kopanje
Dolge in vroče prhe ter namakanje v dišeči kopeli je sicer blagodejno, vendar kožo dodatno izsuši. Nega kože pozimi narekuje čim krajše namakanje v kadi, če pa si jo boste vendarle privoščili, uporabite olja za kopanje, po njem pa si privoščite še oljno kremo za telo.
Med prhanjem ne uporabljajte grobih rokavic ali krtač za piling, temveč si rajši privoščite obloge za telo, npr. takšne z blatom mrtvega olja, ki jih po nekaj minutah sperete. Tudi nega las naj bo nekoliko drugačna: večkrat posezite po maskah za lase, ki jih pustite delovati dlje časa. Čeprav se med letom morda velikokrat brijete kar z milnico, pa je pozimi še posebej priporočljiva uporaba gelov za britje, ki kožo dodatno vlažijo, saj milo lahko povzroči suhe lišaje.
5. Vlažilne maske za lase in obraz
Med učinkovite pristope k negi kože pozimi spadajo predvsem blagodejne in vlažilne maske, ki jih lahko pripravite tudi sami. Zmešajte jogurt in zmeljite mandeljne, ter mešanico nanesite na obraz, ali pa preizkusite super vlažilno masko iz medu, ki ji dodate žlico olivnega olja, ter jajce.
Lase redno razvajajte z vlažilnimi balzami, ki jih ni potrebno spirati, po pranju las pa nanesite olje za konice, npr. čičkovo olje.