Naravna kozmetika je postala velik trend v zadnjih letih. Vedno več se nas zaveda, da smo odgovorni za svet v katerem živimo in dajemo več pozornosti in skrbi za lastno zdravje. Cenimo občutljivo ravnovesje naravnega sveta in si prizadevamo ohraniti to ravnovesje z uporabo okolju prijaznih izdelkov, ki so prijazni za nas in prav tako, kolikor se le da, neškodljivi za Zemljo. Naravno kozmetiko, v pravem pomenu besede, bi morali uporabljati za celostno osebno nego. Kako se odločiti kaj je dobro za nas in kaj ni? Wellness, fitnes in razvoj zavesti o splošnem zdravju so naredili pravo revolucijo na kozmetičnem trgu. Izbira produktov na trend »naravno« je ogromna.
Če na produktu piše, da je »naravno«, še ne pomeni, da ne vsebuje sintetičnih kemikalij. Pravzaprav sploh ni jasno opredeljen izraz naraven. To pomeni, da medtem, ko produkt trdi, da je popolnoma naraven, si je to težko predstavljati, kaj to pravzaprav pomeni. Domnevno je naravna kozmetika tista, ki vsebuje le ali večinoma sestavine kot je mica (minerali, latinski izraz mica pomeni prah) , kremen in glino, ki jih najdemo v naravi in se uporablja neposredno v produktih, ne da bi jih spreminjali s kemičnimi procesi. Najbolje je, da se sama prepričaš in prebereš, kaj izdelek vsebuje. Če so sestavine izven tvojega besednjaka, vzemi to kot rdečo luč.
Zakaj ni vsa kozmetika naravna?
Morda se vprašaš, zakaj ni vsa kozmetika naravna, če pa je boljša za kožo. Razlog je v ceni. Smukec, mineralna olja, ftalati* in sestavljene kemikalije so veliko cenejše od organskih sestavin. * Ftalati, imenovani »plastifikatorji« so skupina industrijskih kemikalij, ki se uporablja, za izdelovanje plastike, kot je polivinil klorid (PVC) za večjo prožnost in obstojnost in tudi kot topila. Ftalati so skoraj povsod v sodobni družbi, med drugim se nahajajo v igračah, ceveh, talnih oblogah, stenskih oblogah, mazivih, lepilih, čistilih, lakih za lase, šamponih…
Trditev, da je naravna kozmetika boljša ali bolj zdrava za kožo, ni dokazana v študijih. Toda na videz, se zdi njena uporaba smiselna. Eden od razlogov, zakaj ni vsa kozmetika naravna, je tudi ta, da je težko narediti produkt, katerega sestavine bodo ostale lepo zmešane in konzervirane brez uporabe kemikalij, ki ohranijo izdelek emulgiran* in izdelek brez bakterij. Lastnosti, ki jo ljudje želimo v kozmetiki so lahkotnost, enostavna absorpcija in fleksibilnost, da se prepreči pokanje…vse te lastnosti pogosto prihajajo iz znanih kemikalij. * Emulzija je zmes dveh nemešljivih tekočin, od katerih je ena dispergirana v drugi, v obliki tekočih kapljic in/ali tekočih kristalov. Tekočina, ki se v obliki kapljic porazdelli med drugo tekočino se imenuje notranja faza, obdajajoča tekočina pa zunanja faza. Ena tekočina je hidrofobna (na primer olje), druga pa hidrofilna, običajno voda. Kadar je zunanja faza oljna, imenujemo takšno emulzijo emulzija vode v olju (V/O), v obratnem primeru pa govorimo o emulziji olja v vodi (O/V).
Verjetno se tudi vprašaš kdaj naj bi uporabljala mineralna ličila ali naravno kozmetiko za nego kože. Kadar je znana in prepoznana alergija na kemične sestavine, kot na primer konzervans, je za uporabnika priporočljivo, da preizkusi naravno kozmetiko. Vendar obstaja možno, da bo tudi izdelek, ki je označen kot »naravno« povzročal alergije. Preveriti je potrebno sestavine, saj lahko naraven izdelek prav tako vsebuje nepričakovane komponente in sestavine.
Prepričaj se, da si izbrala certificirano organske in naravne izdelke za osebno nego
Raziskave podjetja Organic Monitor* so pokazale, da je kar nekaj blagovnih znamk, ki se tržijo kot »naravno« in »organsko« , ta naziv dodelilo po lastnih zahtevah. Organic Monitor je ocenil več kot 50 kozmetičnih blagovnih znamk in jih razvrstil glede na njihovo raven »naravnosti«. Raziskavo je vodil pooblaščeni kemik, ki je analiziral sestavine naravne in organske kozmetike in jih primerjal z njihovimi tržnimi zahtevami. Znamke so bile kategorizirane po njihovih lestvicah, kot sledi : certificirana organska kozmetika je prejela najvišjo oceno (9-10), čista, naravna kozmetika ocenjena 5-7, naravno navdihnjena kozmetika 2 in konvencionalna (običajna) kozmetika 1. Študija je pokazala, da sestavine večine blagovnih znamk, ne odražajo njihovih tržnih zahtev. Pri izdelkih, ki trdijo, da so 100% naravni, so odkrili, da vsebujejo sintetične konzervanse, mehčala in tenzide*. Nekatere znamke, ki se označujejo za »naravno« so v resnici konvencionalno (običajno) narejene, sestavljene in več organskih kozmetik ne izpolnjuje niti naravnih standardov. * Posamezni tenzidi imajo specifične lastnosti; nekateri se na primer posebej dobro penijo (anionski tenzidi), drugi pa na koži pustijo prijeten občutek (amfoterni tenzidi). Zato se pri izdelkih za čiščenje največkrat uporabljajo mešanice tenzidov. S tenzidi označujemo – poleg snovi z aktivno močjo pranja, tudi tiste sestavine, ki se uporabljajo kot emulgatorji, penilci ali solubilizatorji. * Organic Monitor je specializiran za raziskave, svetovanje in usposabljanje podjetij, ki se osredotočajo na globalno ekologijo in industrije povezanih proizvodov.
Vendar pa so študije pokazale, da produkti, ki pa so certificirani s strani priznanega organa, zaslužijo najvišjo uvrstitev. Kljub temu, da nekateri izdelki vsebujejo certificirane ekološke sestavine, v formulaciji še vedno najdemo sintetične sestavine, ki niso običajne za naravne in organske proizvode.
Zaščiti sebe in svojo družino, pred potencialno škodljivimi izdelki. Prepričaj se, da si izbrala certificirano organske in naravne izdelke za osebno nego. Zmanjšaj nevarnost za zdravje tako, da bereš etikete in izdelek previdno izbereš.
AVTORICA ČLANKA: Brigita Štempelj – Ličenje