O vzrokih in zdravljenju izpadanja las smo se pogovarjali s prof. dr. Milošem D. Pavlovićem iz Dermatološkega centra Parmova.
Plešavost je lahko tudi posledica bolezni
Ženska.si: Se k vam zateče veliko ljudi, ki ima težave z izpadanjem las? Bi lahko rekli da ima s tem težave tudi veliko žensk?
Miloš Pavlović: Čeprav so težave s plešavostjo bolj pogoste pri moških, so ženske, z vprašanji povezanimi z izpadanjem las, številnejši pacienti v dermatoloških ambulantah, kar pa še ne pomeni, da gre tudi za dejansko plešavost. Zanesljivo je to posledica večje skrbi za lase na splošno.
Ženska.si: Kakšni so najpogostejši vzroki izpadanja las?
Miloš Pavlović: Ko gre za ženske, je to odvisno predvsem od njihove starosti. Med in po menopavzi je najpogostejša tako imenovana vzorčna plešavost ženskega tipa, ki je posledica upadanja ženskih spolnih hormonov ter sorazmernega večjega vpliva moških. Problem ni toliko v povečanemu izpadanju las, temveč v razredčenju lasišča, ki zajema osrednji del lasišča – pri nekaterih ta vzorec spominja na božično drevo pri čemer je vrh na temenu. Pri mlajših ženskah je močnejše izpadanje las lahko naraven proces, cikličen in praviloma nikoli ne pripelje do plešavosti. Če se pojavi naglo (akutni telogeni efluvij), je lahko posledica drugih bolezni, recimo bolezni ščitnice ali primanjkljaja železa. Redko stanje je kronični telogeni efluvij, za katerega vzroka ne poznamo in se kaže z dolgotrajnim povečanim izpadanjem las. Dejanske plešavosti pa sicer nikoli ne povzroča. Seveda lahko nekatere bolezni z motenim hormonskim statusom, kot je policistična bolezen jajčnikov ali nekatere motnje nadledvične žleze, lahko povzročijo plešavost podobno moškem vzorcu. Areatna alopecija je avtoimunski proces v katerem organizem sam uničuje lastne dlačne mešičke, a je ta oblika plešavosti pogostejša pri otrocih in mlajših odraslih in ni karakteristična le za ženske.
Plešavost je lahko dedna
Ženska.si: Je žensko izpadanje las lahko tudi dedno pogojeno?
Miloš Pavlović: Vzročna plešavost ženskega tipa je lahko dedna. Za večno drugih oblik plešavosti ni zanesljivih podatkov. V meri, v kateri so določene osnovne bolezni s hormonskimi motnjami, ki jih lahko spremlja tudi plešavost, dedne, so enako dedne tudi te oblike plešavosti. Obstajajo tudi zelo redki vzroki plešavosti zaradi vnetnih procesov v lasišču, avtoimunske bolezni, ki imajo določeno gensko osnovo. Navsezadnje pa ima tudi areatna alopecija določeno gensko zasnovo.
Ženska.si: V kolikšni meri je za izpadanje las kriv stres?
Miloš Pavlović: Kot pri številnih drugih boleznih, vključno z izpadanjem las, je stres pomemben dejavnik poslabšanja. Težava je v tem, da stresa ne moremo zanesljivo meriti ter dejansko ne vemo, kako in v kolikšni meri vpliva na posamezna obolenja.
Izpadanje las lahko povzročijo hormonske motnje
Ženska.si: Kako je z izpadanjem las v povezavi s hormonskimi spremembami oz. jemanju kontracepcijskih tabletk?
Miloš Pavlović: Oralna kontracepcija ni vzrok plešavosti. V primerih, ko so vzrok plešavosti hormonske motnje, praviloma gre za povečano aktivnost androgenih hormonov, ta zdravila blagodejno vplivajo na izgubo las oziroma jo zmanjšujejo. Sicer pa lahko številne hormonske motnje, kot so bolezni ščitnice, nadledvičnih žlez in jajčnikov, sprožijo izpadanje las.
Ženska.si: Kako pa je z barvanjem, beljenjem ali likanjem las? Ali lahko vse to vpliva na njihovo redkost?
Miloš Pavlović: Samo barvanje ali beljenje las ne povzroča izpadanja. Lahko pa dlako poškodujete, da hitro poka in je krhka, poškodba njenega korena ali pomembna upočasnitev same rasti pa je izjemno redka.
Ženska.si: Kako svojim pacientkam pri izpadanju las pomagate?
Miloš Pavlović: Odvisno od vzroka. Pri najbolj pogosti obliki predpišemo lokalno minoksidil. Ko so vzrok hormonske motnje, zdravimo s hormonskimi zdravili, ki uravnavajo njihovo koncentracijo. Pri vnetnih ali avtoimunskih boleznih uporabljamo protivnetna zdravila, kot so kortikosteroidi ali imunosupresive.
Premočno spenjanje, barvanje in beljenje škodujejo
Ženska.si: Ali si lahko proti izpadanju pomagamo tudi sami? Ali je povečan vnos vitamina B in prehranskih dopolnil učinkovit?
Miloš Pavlović: Nega las naj čim manj poškoduje dlako ali dlačni mešiček. Izogibajte se pretiranemu izpostavljanju kemikalijam ob barvanju ali beljenju ter mehanskim poškodbam las, kot je recimo premočno spenjanje. Za povečan vnos vitaminov ter različnih prehranskih dopolnil ni dokazov, da kakorkoli vplivajo na kakovost las.
Ženska.si: Kako pa je s šamponi in drugimi pripravki, ki jih kupimo v lekarnah brez recepta?
Miloš Pavlović: Razen trditev proizvajalcev in prodajalcev tovrstnih izdelkov, za učinke, ki jim jih pripisujejo, ni znanstvene podlage.
Ženska.si: Koliko časa je povprečno potrebno, da se nam lasje obnovijo in popravijo?
Miloš Pavlović: Faza rasti posameznega lasu je odvisna od starosti, traja pa povprečno 7 let. Dlake na lasišču rastejo s hitrostjo približno 1, 25 centimetrov na mesec. Ta hitrost določa čas obnovitve posameznega lasu, ki je odvisna od dolžine njegove poškodbe.