Kako pripravimo poparek?
Za poparek potrebujete žlico izbranega posušenega zelišča, ki ga prelijte s skodelico vrele vode. Takole namočena zelišča pustite v kropu približno deset do petnajst minut, precedite, tekočino pa shranite in pustite, da se malce ohladi. Vseeno ne čakajte, da se zdravilna tekočina povsem ohladi, saj tako ne bo odprla por in globinsko prodrla v njihovo notranjost. Torej ko s poparkom umivate obraz, naj bo ta primerno topel. Povsem mrzel poparek je priporočljiv, kadar gre za sveže poškodovano ali pa resnično občutljivo kožo, ki ob stiku s toploto odreagira alergeno. Poparek lahko na obraz nanesete z vato ali robčkom, najbolje pa je, če ga nanesete z brisačko, katero za nekaj minutk pustite na obrazu. Pustite, da se poparek na koži posuši.
Različna zelišča in njihove koristi za kožo
Blagodejni učinki zeliščnih poparkov na kožo so znani že tisočletja. Gre za povsem naravno globinsko nego kože, ki ni odvisna od tipa kože. Ponujamo seznam najpomembnejših zelišč, iz katerih lahko naredite poparke, in njihove značilnosti ter koristi. Primerni so tako za suho, mastno, mešano in občutljivo kožo.
Kamilice pomirijo
Da kamilice delujejo pomirjevalno na tisoč in en način, je znano. Enako kot pomirijo razdražen trebuh, prehlad ali vnetje, pomirijo tudi kožo na obrazu. Kožo tudi očistijo, še posebej pa je poparek iz kamilic priporočljiv za občutljivo kožo.
Timijan za spiranje
Timijan, ki ga mnogi poznate pod imenom ”materina dušica”, je zelo dobro antibakterijsko sredstvo. Poparek iz timijana je priporočljiv za spiranje kože v primeru aken ali izpuščajev. Pri pripravi poparka lahko timijanu za blažilen učinek dodate tudi kanček kamilic.
Lipovo cvetje za zrelo kožo
Poparek iz lipovega cvetja deluje pomirjujoče, kožo osveži, deluje proti vnetju, primeren pa je za zrelo kožo.
Rožmarin poživi
Poparek iz rožmarina bo kožo razkužil, osvežil in poživel, saj izboljša pretok krvi v kapilarah. Če želite, da bo koža po negi napeta, pa rožmarinu primešajte malo rmana.
Rman kožo napne
Poparek iz rmana je primeren za kožo z gubicami in poškodovano kožo, saj jo razkuži in napne.
Ognjič deluje zdravilno
Ognjič bo kožo razkužil, deluje proti vnetju in bo pospešil zdravljenje. Zmešate ga lahko s kamilico ali sivko.
Sivka za mastno kožo
Tudi poparek iz sivke na kožo deluje blagodejno in jo pomiri ter očisti. Res pa je, da kožo nekoliko izsuši, zato je predvsem primeren za pretirano mastno kožo. Primerna je tudi za kožo, ki je izpostavljena soncu ali vetru.
Bezgovo cvetje kožo napne
Poparek iz bezgovega cvetja kožo očisti, osveži, pomiri in jo napne.
Cvetovi vrtnice uravnavajo pH kože
Poparek iz cvetov vrtnice je primeren za vse tipe kože, še posebej za kožo z gubicami. Uravnava pH kože, kožo tudi osveži in napne.
Poparki v obliki ledenih kock
Poparek je dobro uporabiti v roku 12ih ur, če mu želite podaljšati življenjsko dobo, pa ga lahko tudi zamrznete v posodi za ledene kocke in ga hranite v zamrzovalniku. Tako bo na voljo vedno, kadar bo vaša koža potrebovala osvežitev. Najprimernejša zelišča za pripravo zeliščnih ledenih kock so kamilice, sivka, rožmarin ter lipovo cvetje.