Dermalna polnila oz. s tujko filerji, so v zadnjih letih postala izjemno popularna. V Veliki Britaniji plastični kirurgi poročajo, da opravijo vsaj toliko vbrizgavanj polnil v obraz, kot povečanj prsi (kar je bil do sedaj najbolj priljubljen poseg). Pri tem pa moramo omeniti, da mnoge države tega področja ne urejajo tako strogo, kot ZDA, kjer lahko postopek izvajajo le zdravniki, temveč tudi usposobljeni kozmetični delavci – zato so te številke v resnici precej večje.
Kdaj se uporabljajo dermalna polnila?
Dermalna polnila ali filerji se uporabljajo za različne namene. Z njimi lahko povrnemo volumen obrazu, ko koža z leti postaja ohlapnejša (zato polnilom pravijo kar ‘tekoči lifting’), zapolnimo gube, povečamo ustnice ali pa poudarimo neizrazite obrazne konture. Poleg tega se na ta način lahko odpravijo tudi nekatere vrste brazgotin. Po izkušnjah uporabnikov sodeč, je postopek kratek, okrevanje hitro, lahko pa dan ali dva občutimo rahlo srbečico in otečenost.
Kaj se uporablja v dermalnih polnilih?
Zagotovo je bil pred mnogimi leti najbolj zloglasno dermalno polnilo silikon, ki je med drugim ‘kriv’ za večino groteskno iznakaženih parov ustnic, ki so šokirali bralke in bralce rumenega tiska v 90-ih. Na srečo so to umetno snov kmalu začeli nadomeščati z bolj naravnimi in varnejšimi snovmi.
Danes je zdaleč najbolj razširjeno polnilo hialuronska kislina, predvsem zaradi dobrega razmerja med ceno in učinkom. Ta deluje tako, da v tkivo okoli mesta vbrizga privlači vodo in ga tako napolni. Druga alternativa je laboratorijsko ustvarjen človeški kolagen ali celo kolagen, pridobljen iz lastnega tkiva. Kot polnilo se uporabljajo tudi lastne maščobne celice (avtologna maščoba), ki jih kirurg vzame iz pacientovega telesa. Uporablja se tudi goveji kolagen, pred uporabo katerega pa se boste morali podvreči testu za alergijo. Za bolj drastične učinke pa se uporabljajo tudi nekatera polnila iz umetnih polimerov, ki bodisi so ali niso biorazgradljiva (nekatera razpadejo, nekatera ne).
Kako dolgo traja učinek?
Trajanje učinka je odvisno predvsem od vrste polnila, ki ga je kirurg uporabil, nekje med dvema mesecema in enim letom. Hialuronska kislina, denimo, naj bi učinek zadržala od 6 do 12 mesecev, kolagen pa od 2 do 4 mesece.
Koliko stane vbrizgavanje dermalnih polnil?
V Sloveniji to storitev ponuja kopica lepotnih klinik, na ceno pa vplivajo vrsta (tip in znamka) polnila, količina, ki je potrebna ter seveda klinika, v kateri poseg opravite. Okvirno pa se cene začnejo pri 300EUR (odpravljanje manjših gubic s hialuronsko kislino), za poudarjene ličnice pa boste odšteli tudi 1000EUR ali več.
Zaključek: polnila da ali ne?
Čeprav vam ne bodo pomagala, če je vaša koža na obrazu preveč povešena, pa so dermalna polnila lahko učinkovita in takojšnja rešitev za nekatere predele na obrazu, ki so z leti izgubili volumen (gube in gubice, podočnjaki, upadla lica …) ter v kombinaciji z drugimi tretmaji delajo čudeže. Res je, da so cenovno veliko bolj dostopni, kot kirurški lepotni posegi, bodo pa s časom zahtevali ponovitve, saj je njihov učinek le začasen (ter najbrž tudi ne ravno najbolj prijeten). Vsekakor velja tudi pri tovrstnih posegih temeljito preveriti reference strokovnjaka, pri katerem jih želite opraviti.