1. Napis naravno, eko ali bio še ni dokaz za naravno kozmetiko
Ko se prvič odločimo, da se bomo podali v nakup naravne kozmetike, nas lahko zmedejo že zavajajoči napisi na izdelkih. Če na embalaži zagledamo napise kot so: 100% naravno, v skladu z naravo, biološko, ekološko, organsko ipd., to ni še nobena garancija, da izdelek resnično lahko uvrstimo v naravno kozmetiko.
Precej zavajajoča je lahko tudi sama oblika, potisk embalaže, saj motivi sadja in zelenjave pač še niso dokaz, da gre za naravni izdelek. Velikokrat lahko na izdelku preberemo, da vsebuje organska olja in sestavine, ali je pridelan z organsko, biološko pridelavo, kar prav tako še ni dokazilo naravne kozmetike. Vse to so največkrat le marketinški triki, s pomočjo katerih nas proizvajalec želi prepričati, da gre za izdelek z naravnimi sestavinami. Tudi če jih v resnici vsebuje, pa je ključnega pomena, kolikšen delež jih vsebuje, saj le nekaj procentov naravnih snovi izdelka še ne naredi naravnega, ter ali to dokazuje tudi ustrezen certifikat.
2. Katerikoli certifikat za naravno kozmetiko je veljaven
Pri pregledovanju izdelkov ali spletnih strani, ki zatrjujejo, da prodajajo naravno kozmetiko, moramo najprej preveriti, s kakšnim certifikatom se oglašujejo kot naravna znamka. Kot že omenjeno, zgolj zatrjevanje, da gre za takšne izdelke, ne pomeni nič, prav tako ne izmišljeni, zavajajoči logotipi, ki na prvi pogled delujejo kot pravi certifikati: npr. Eco, Vegan, ipd. Med trenutno veljavne certifikate naravne kozmetike spadajo le določeni, pa še te nimajo enotnih kriterij oz. standardov, ter so v določenih pogledih lahko zavajajoči.
Trenutno veljavni in uporabljani certifikati v Evropi so med drugim: BDIH, nemški certifikat, ki se podeljuje izdelkom, narejenim iz ‘surovih’, biološko razgradljivih materialov, kot so eterična olja, rastlinska olja ipd., pridelani s kontroliranim biološkim postopkom. Ta certifikat pa ne pomeni, da so omenjene ‘surove’ sestavine organskega izvora, saj se jih lahko med postopkom kemijsko spreminja. Sicer pa izdelki BDIH niso testirani na živalih, ne vsebujejo umetnih dišav, konservansov in parabenov.
Vsaj 95 % navedenih surovih materialov mora biti organskih in vsaj 20% snovi od vseh snovi v izdelku, količina katerih pa ni navedena. Izdelki lahko vsebujejo največ 5 % sintetičnih snovi. Podobni standardi veljajo tudi za izdelke: The Soil Association, Ecocert, Cosmebio, ICEA in Ecogarantie.
Potrebno je vedeti še to, da so evropski certifikati za naravno kozmetiko precej bolj strogi od ameriških, npr. USDA, za katere se je vse do sedaj zahtevalo, da vsebujejo zgolj 15-20% organskih snovi.
3. Naravna kozmetika je neškodljiva za kožo
To je zelo razširjeno prepričanje, ki pa ne drži vedno. Veliko izdelkov, ki spadajo pod naravno kozmetiko, namreč lahko še poslabša stanje naše kože. Tudi omenjeni certifikati namreč niso noben garant, da bo vaša koža po uporabi naravne kozmetike bolj zdrava, lepša, bolj sijoča in boste z njo odpravili probleme kot so akne, alergije, suha koža itd. Še več, naravna kozmetika lahko ta stanja še poslabša ali jih celo povzroči na koži, ki s tem nikoli poprej ni imela problemov.
Eterična olja, pogosta sestavina teh izdelkov, namreč pogosto povzročajo alergične reakcije, prav tako bizmut oksiklorid, ki se sicer uporablja v mineralni, dekorativni naravni kozmetiki. Alergije in srbečico lahko povzročajo tudi ostanki oreščkov, mleka, lanolina, limonin sok, evkaliptus. Če je nekaj organskega izvora, še ne pomeni, da ne povzroči negativnih telesnih reakcij.
Omenjeni mit pa je povezan tudi s prepričanjem, da takšni izdelki ne vsebujejo nobenih škodljivih snovi in snovi, ki jih najdemo pri preostali kozmetiki. Tudi naravna kozmetika lahko vsebuje alkohol in nekatere druge skupne snovi, vendar v drugačnih količinah. Naravna kozmetika tudi ni nujno bolj zdrava, saj se njene sestavine, npr. sadje, lahko ravno tako hitro pokvarijo in tudi v njih se lahko razpasejo bakterije, ki škodujejo koži.
4. Naravna kozmetika je bolj učinkovita od umetne kozmetike
Že sama raba pojmov ‘naravno’ in ‘umetno’ je lahko narobe razumljena, saj se s potrošniki zelo prepričljivo manipulira in povsem umetne kozmetične linije promovira kot naravne, vendar naravna kozmetika v resnici ni vedno boljša od umetne. Če denimo določeni naravni izdelki ne vsebujejo zaščite proti soncu, je seveda boljše uporabiti ustrezno zaščito z UV-filtri, četudi izdelek ne spada med naravno kozmetiko, kot pa tvegati trajne poškodbe kože.
Prav tako prav vse kolekcije naravne kozmetike, tako kot kozmetika, ki se ne ponaša z omenjenimi certifikati, niso enako učinkovite ali blagodejne. Tako kot preostala kozmetika, ki vsebuje tako boljše kot slabše izdelke, enako velja za naravno kozmetiko, katere učinkovitost je odvisna od posameznega tipa kože in drugih kožnih posebnosti ter zahtev.