Izgubo las lahko povzročijo tudi ekstremne diete
Za močne in zdrave lase potrebujemo dober vnos proteinov, trdi strokovnjak za lase, dr. Alan Bauman iz Bauman Medical Group, Florida. Za zdrave lase je potrebno imeti tudi zdravo lasišče – eno brez drugega ne gre. Če je lasišče suho, potem bodo izsušeni tudi lasje. Pomemben dejavnik pri zdravju las so tudi leta. Dr. Bauman in njegova ekipa so se pri svojem poklicu srečali z ženskami različnih starosti, ki so se spopadale s prekomernim izpadanjem las. Po njegovih izkušnjah imajo ženske mlajših generacij večje tveganje za izgubo las v primeru, da se lotevajo ekstremnih diet, zaradi česar prične v telesu primanjkovati ključnih hranilnih snovi. Ženske v svojih 50-ih izgubo las pogosto utrpijo zaradi sprememb v hormonskem sistemu. »Za zdravje las je potrebno poskrbeti od samega začetka,« svetuje dr. Bauman.
Koliko časa do prvih sprememb?
Da sprememba v zdravju las postane opazna, je potrebnih vsaj šest tednov. Če boš v svoj jedilnik vključila hrano, ki skrbi za močne in zdrave lase, rezultati seveda ne bodo vidni čez noč. S pravilnim prehranjevanjem vztrajaj vsaj dva meseca.
Hrana za zdrave in močne lase
Losos – ko pride do hrane, ki pošteno poskrbi za lepotne spremembe, se losos uvršča med rekorderje. Obogaten je z omega-3 maščobnimi kislinami, poleg tega pa vsebuje tudi veliko vitamina B-12 in železa.
Temno zelena zelenjava – špinača, brokoli in blitva so odličen vir vitaminov A in C, ki jih naše telo potrebuje za proizvajanje sebuma. To je oljnata substanca, ki jo proizvajajo naše žleze lojnice, in je naš naravni balzam, ki skrbi, da lasje ne izgubijo svoje vlažnosti.
Stročnice – stročnice bi morale biti pomemben del tvojega jedilnika, če želiš izboljšati strukturo svojih las. Ne le da stročnice ponudijo bogate količine proteinov, ki koristijo rasti tvojih las, temveč jih oskrbijo tudi z železom, cinkom in biotinom.
Oreščki – brazilski oreščki so eden najboljših naravnih virov selena, ki je pomemben mineral za zdravje lasišča. Orehi vsebujejo alfa-linolensko kislino, vrsto omega-3 maščobne kisline, ki lahko poživi tvoje lase. So tudi odličen vir cinka, enako kot indijski oreščki, pekanovi orehi in mandlji. Pomanjkanje cinka vsekakor lahko privede do izpadanja las, zato redno grickaj oreščke.
Perutnina – piščančje in puranje meso ponuja visoke vrednosti proteinov, ki bodo poskrbeli za zdravje tvojih las. Pomanjkanje proteinov lahko privede do šibkih in lomljivih las, hudo pomanjkanje proteinov pa lahko povzroči sivenje. Še posebej temno piščančje in puranje meso ponujata tudi dobro mero železa, ki prav tako poskrbi za dober videz tvojih las.
Jajca – ne glede na to, na kakšen način jih rada ješ, si za zdrave in močne lase občasno privošči tudi jajca. Kakorkoli so pripravljena, so jajca najboljši vir proteinov. Vsebujejo tudi biotin in vitamin B-12, ki sta za lepoto las zelo pomembna dejavnika.
Polnozrnati izdelki – za zdrave lase si pogosto privošči tudi polnozrnate izdelke, najsi gre za kruh, kosmiče ali testenine. Ti bodo tvojim lasem ponudili cink, železo in B vitamine.
Ostrige – ostrige so zelo bogat vir cinka, a če niso tvoja priljubljena hrana, lahko dobre količine cinka najdeš tudi v govejem mesu in jagnjetini.
Nemastni mlečni izdelki – mleko in jogurt z nizko vrednostjo maščobe sta dober vir kalcija, pomembnega minerala za rast las.
Korenje – korenje je izvrsten vir vitamina A, ki pripomore k zdravju lasišča. Zdravo lasišče je ključnega pomena za sijoče in zdrave lase, zato lahko korenje grickaš kadarkoli.