Še ne tako dolgo tega je bilo izbiranje in nošenje džinsa nekaj najbolj enostavnega – treba je bilo samo izbrati pravo številko, včasih pa se tudi uleči na tla, da so se kavbojke zapele. No, sedaj ne eno ne drugo ni več tako; če želimo oprijete kavbojke, lahko goljufamo s strečem, in izbrati pravo številko ne pomeni še ničesar …
Prava barva
Če želite v kavbojkah izgledati vitkejše, izberite čim temnejši džins, brez svetlih lis ali dodatnih šivov. Če pa bi rade „ustvarile“ obline, kjer jih ni, izberite na strateških mestih obledel ali lisast džins. Vedno imejte v mislih, da temne barve postavo optično zožijo, svetle pa jo razširijo.
Džins se razvleče
Rade bi bile seksi v oprijetih kavbojkah, te pa se že po nekaj nošenjih razvlečejo? Džins je pač tak, še posebej, če nima dodanih veliko raztegljivih vlaken (stretch). Zato je treba kupiti kavbojke, ki se povsem prilegajo, morda za številko manjše. Ni pa treba kupiti premajhnih – če med pas in kolk ne morete potisniti prsta, so kavbojke preozke. Prav tako so premajhne, če se zadrga kar sama odpira.
Kaj nositi, če imate trebušček?
Pravilno izbrane kavbojke lahko lepo prikrijejo trebušček, napačno izbrane pa ga lahko še povečajo, ker ga stisnejo. Če imate trebušček, izberite kavbojke z visokim ali vsaj srednje visokim pasom – to lahko funkcionira kot nekakšen steznik. Nizek pas vam v primeru trebuščka močno odvsetujemo, saj se vam bo ta tako rekoč „prelil čez pas“.
Kako dolge naj bodo kavbojke?
„Bootcut“ kavbojke, torej tiste spodaj malo širše, naj bi prekrile pol do tri četrtine petke, če pa jih nosite s čevlji brez pete, naj se dotikajo tal, ne smejo pa se vleči po tleh. Kavbojke „na korenček“ (skinny) naj segajo do gležnjev ali malce čez, ne glede na to, ali nosite petke ali balerinke. Svoje najljubše kavbojke si kupite v dveh „izvodih“, ene za na petke in druge k čevljem brez pete.
Je treba kupovati drage kavbojke?
Kavbojke za 150 ali za 30 evrov? Morda ste pristašice enih ali drugih, še več med nami pa je takšnih, ki pravzaprav ne vemo, ali izbrati drage ali raje poceni kavbojke. Drage kavbojke v resici zdržijo dlje, pogosto pa so tudi videti bolje. Vsekakor je smiselno občasno poskusiti par dražjih kavbojk, da boste bolje spoznale razliko med dobrimi in slabimi poceni kavbojkami.
Kakšne kavbojke h kakšni postavi?
Kavbojke za nizko postavo
Nizka postava bo videti višja v kavbojkah ravnih linij, vsekakor pa se izognite kapri hlačam. Široke kavbojke in kavbojke na zvonec vas prav tako optično skrajšajo.
Kavbojke za visoke in vitke ženske
Visoke in vitke ženske lahko oblečejo skoraj kakršne koli kavbojke; presuhe pa naj se izogibajo kombinaciji streča, temne barve in zelo oprijetega korenčkastega kroja.
Kavbojke za zaobljene ritke
Zaobljena ritka in močnejša stegna bodo zelo vesela raztegljivih materialov, dobro pa boste videti v temnješih barvah in v „bootcut“ kroju. Žepi na zadnjici naj bodo raje bolj skupaj kot narazen, saj široko postavljeni žepi optično razširijo boke in zadnjico.
Kavbojke za močnejšo postavo
Če imate močnejšo postavo, se prepričajte, da kupujete dovolj velike številke. V premajhnih kavbojkah, ki vas tiščijo, se ne boste dobro počutile in tudi videti ne boste najbolje. Žepi na zadnjici naj bodo postavljeni dovolj skupaj. Sezite po kavbojkah s strečem in temnejših barvah brez lis. Izogibajte se kavbojkam z nizkim ali zelo visokim pasom – izberite srednjega in preverite, ali je pravi, tako da sedete. Kavbojke za močnejšo postavo naj bodo rezane ravno ali malce širše spodaj (bootcut).
Kavbojke za majhno ritko
Če imate plosko zadnjico, se izogibajte kavbojkam z nizkim pasom, saj jo bo ta še zmanjšal. Džins brez streča jo bo prav tako preveč potisnil. Široko postavljeni žepi in svetle lise bodo ustvarile obline, kjer jih je premalo. Če je ritka res majhna, si lahko privoščite veliko eksperimentiranja z žepi – lahko so debeli, izvezeni, potiskani, bleščičasti …
Poleg dobrih kavbojk potrebujemo v omari vsaj eno krilo. Preverite, kako izbrati pravo krilo za svojo postavo!