1. Čevlji
Pri delu na vrtu poskrbite za varnost nog: vedno nosite močne čevlje s podplati, ki ne drsijo; tako se izognete padcem na vlažni travi in zavarujete prste nog.
2. Rokavice
Na rokah nosite vrtnarske zaščitne rokavice, ki dlani in prste ščitijo pred trni in podobnim, poleg tega pa tako roke zavarujete tudi pred madeži, umazanijo in UV žarki, ki so jim sicer zelo izpostavljene.
3. Vrtno orodje
- Vrtno orodje vedno pospravite, saj je stopiti na grablje ali se spotakniti ob lopato zelo neprijetno. Za nekatera orodja je tudi bolje, da ne pridejo v roke otrokom.
- Poskrbite, da bo lestev trdna in nedrseča. Lestev naj ima odlagalno površino za orodje.
- Električno vrtno orodje uporabljajte še posebej previdno: prepričajte se, da je kabel brezhiben in varen, na omrežje pa ga priključite tako, da pri poškodbi ali nesreči varovalka prekine tok.
- Izberite varno kosilnico, ki ima lovilno košaro za travo ali „šči“, da trava in kamenčki ne bodo leteli v vas.
4. Ravnanje z gnojili
Gnojila ipd. hranite v originalnih zavitkih, pri delu z njimi pa si nataknite zaščitna očala in rokavice.
5. Zaščita pred soncem
Pri delu na vrtu se vam lahko hitro zgodi, da vas ožge sonce, zato poskrbite, da bost imeli na glavi slamnik, izpostavljene dele kože pa namažite s kremo z zaščitnim faktorjem (ali nosite tanko bombažno srajco). Med daljšim delom na vrtu imejte ob sebi steklenico z vodo ali osvežilno pijačo.
Ste vedele, da je vrtnarjenje dobro tudi za ohranjanje vitke linije?