Najprej moramo pri načrtovanju kuhinje poskrbeti za to, da bo kuhinja ponujala dovolj prostora, tako za posodo, kuhinjske pripomočke in hrano, kot tudi za dejansko kuho. Veliko prostora lahko pri načrtovanju kuhinje zagotovimo z vgradno omaro. Za boljšo preglednost in organiziranost si lahko pri shranjevanju kuhinjske opreme pomagamo z različnimi organizatorji posode, začimb in pribora. Za shranjevanje živil pa so zmeraj bolj popularne t.i. ”izvlečne shrambe”. Če nam prostor dopušča se lahko odločimo tudi za namestitev kuhinjskega otoka, ki bo še povečal našo delovno površino, ob tem pa bo ponudil tudi dodaten prostor za shranjevanje živil in posode.
Pri načrtovanju kuhinje nikakor ne smemo pozabiti na barve, ki so v kuhinji še kako pomembne
Kakšne so najnovejše smernice pri opremi za kuhinje in jedilnice?
Oblikovno so kuhinje še vedno ravnih in čistih linij, niso pa več tako strogo manimalistične, kot so bile v zadnjih letih. Osnovni ambient se popestri z raznimi dodatnimi elementi, ki so v drugi barvi, n.pr. odprtim regalom, nekaj policami ali pa so drugačna samo katera od vrat. Tudi postavitev teh elementov je precej razgibana. Na ta način je celoten ambient videti toplejši in prijetnejši.
Po drugi strani pa prav ti dodatni elementi, kot tudi modularnost pohištva prispevajo k unikatnemu videzu ambienta in tako zadoščajo potrebi po individualnosti. Opazna je rast ponudbe, ki omogoča uporabniku maksimalno prilagajanje pohištva, ne le v barvi, ampak tudi karakteristiki izdelka. Interier je vedno bolj individualno oblikovan.
Pohištvo je velikokrat lakirano in prisotno tako v mat, kot sijajni izvedbi. Gladke površine nevratralnih barv se lepo kombinirajo z materiali izrazite strukture, kakršen je tudi hrast. Globoke, naravne in izrazite strukture pomagajo poudariti paleto nevtralnih barv.