Kalčki imajo ogromno hranljivih snovi, sploh vitaminov in mineralov. So idealna hrana za regeneracijo telesa, nekateri pa jim pripisujejo naravnost zdravilne učinke. Telo vam bo hvaležno, še posebej zgodaj spomladi, ko še ni dovolj druge zelenjave.
Kako vzgojimo kalčke?
Zrnje potrebuje primerno temperaturo in vlago, da bi lahko vzklilo. Potrebujete večji steklen kozarec s preluknjanim pokrovom (v pokrov naredite nekaj luknjic z žebljem in kladivom) ali gazo in elastiko. Semena čez noč namočite v vodi, ki jo zjutraj odlijete. Semena pustite v pokritem kozarcu na sobni temperaturi in v senci. Dvakrat dnevno jih spirajte z vodo. Po dveh dneh bodo vzklila. Nekatera semena potrebujejo tudi 10 dni, da dovolj zrastejo (takšni sta kreša in soja).
Katera semena izbrati?
Kalimo lahko žitarice, npr. pšenico ali rž; pšenični kalčki so čudoviti v sladicah in mueslijih.
Zelo priljubljeni so kalčki trav, kot sta kreša in alfa alfa; odlično se podajo v solate in sendviče. Kalimo lahko tudi fižol mung, zeleno lečo, sojo ter sezam in sončnična semena. Kalčke stročnic je dobro nekoliko termično obdelati, druge pa uživamo surove v solatah, sendvičih, zmešanih napitkih…