Zaščita sobnih rastlin pred zimo
Temperature so se že spustile na le nekaj stopinj čez dan, ponoči pa so novembra marsikje dosegle celo ledišče, zato je bil prenos rastlin v notranjost hiše nujen. Za nekatere rastline neugodne razmere predstavljajo že temperature okoli 4 ali 5 stopinj, druge, npr. trajnice, pa prenesejo tudi hud mraz.
V notranjost je potrebno preseliti predvsem tropske rastline, ki potrebujejo višjo temperaturo, več svetlobe in vlage. Vseeno pa je nesmiselno, da bi v stanovanje znosila rastline, ki so jih napadli škodljivci, ali tiste, ki že dolgo ne uspevajo več. Prav tako pred pričetkom zimske nege rastlin le-te dobro preglej, saj bodo sicer z njimi vred v stanovanje vstopili tudi črvi, pajki in zajedavci.
Tudi zelišča in zelenjava uspevajo v notranjosti
Zimska nega rastlin torej ne pomeni le nege okrasnih lončnic, ki jih imaš že tako ali tako v notranjosti, temveč tudi shranjevanje nekaterih rastlin, ki so v toplem delu leta na prostem.
Nekatere vrste lahko v notranjost prenesemo šele tik pred hudo zimo ali jih shranimo kar v garaži, npr. sivko in rožmarin, saj dobro prenašajo tudi nižje temperature, nekje do -5 stopinj, ter pri tem ne zmrznejo. V stanovanje pa lahko čez zimo preseliš tudi češnjeve paradižnike, saj gre za tropske rastline, ki najboljše uspevajo le, če imajo dovolj svetlobe.
Kakšna je pravilna zimska nega rastlin?
Sobne rastline in zunanje, ki jih prineseš v notranjost, pozimi zahtevajo drugačno nego, še posebej občutljive pa so na temperaturna nihanja. Večini najbolj ugaja podobna sobna temperatura kot ljudem, nekje med 17 in 25 stopinjami. Prav zato je potrebno paziti, da stanovanja preveč ne segrevaš, saj bo vročina rastlinam kvečjemu škodila, nič koristnega pa ne boš dosegla niti v primeru, da jih boš postavila na hodnik. Na hodniku je zaradi odpiranja in zapiranja vrat, ter posledično izpostavljenosti prepihu, navadno nižja temperatura kot v drugih bivalnih prostorih, prav tako v njem skorajda ni naravne svetlobe, kar so neugodni pogoji za zimsko nego rastlin.
Najboljša postavitev rastlin je ob oknu, kjer prejmejo največ svetlobe, da pa bi poskrbela za dovolj vlažno okolje, rastline občasno poškropi z nekaj kapljicami vode ali kupi vlažilec zraka. Redno preverjaj liste sobnih rastlin, saj so porumeneli in suhi listi pokazatelj, da rastlina ne dobiva dovolj vlage.
Kako se notranja nega razlikuje od zunanje?
Zimska nega rastlin, ki jih pred najhladnejšimi meseci prestavimo v stanovanje, se od zunanje nege nekoliko razlikuje. Medtem, ko v toplejšem obdobju rastline zahtevajo redno zalivanje, pa moraš pri zimskih negi paziti, da jih ne zalivaš preveč, zadostovalo bo enkrat na teden.
Paziti je treba tudi na preprečevanje že omenjenega temperaturnega nihanja, zato lega rastlin na hodniku ni primerna, čez noč pa jih umakni tudi od oken, ki se zaradi zmrzovanja precej ohladijo. Koristno bo tudi, če boš okna pomila, saj bodo tako prepuščala kar največ potrebne sončne svetlobe. Čez zimo rastline prav tako ne potrebujejo gnojenja, saj je to za njih čas prezimovanja.