Po ocenah, v Evropski skupnosti samo zaradi neučinkovite rabe energije porabimo kar 20 % preveč energije. Učinkovita raba električne energije ima dvojni učinek, in sicer zmanjšanje stroška za plačilo električne energije in posredno ohranjanje naravnega okolja. S preprostimi nasveti, ki smo jih našli na spletni strani Elektro Ljubljana, in, ki terjajo zgolj spremembe določenih navad, boste prispevali k učinkovitejši rabi električne energije in posledično zmanjšali račun za elektriko.
Varčevanje z energijo pri štedilniku in pečici
- Štedilnik s steklokeramično kuhalno ploščo porabi 20-25 % manj energije kot štedilnik s klasičnimi grelnimi ploščami.
- Med električnimi štedilniki je najvarčnejši indukcijski štedilnik.
Ob ustrezni izbiri kuhališča sta izjemno pomembni tudi izbira primerne posode in njena pravilna uporaba. Upoštevajmo naslednje:
- Izberimo pravo velikost posode, izogibajmo se kuhanju manjših količin hrane v velikih posodah.
- Premer dna posode naj se ujema s premerom plošče oz. kuhalnega polja, če je premer posode manjši, se energija troši po nepotrebnem.
- Vklopimo ploščo šele, ko je na njej lonec.
- Pri kuhanju uporabljajmo le toliko vode, kot je potrebuje hrana.
- Kuhajmo v pokriti posodi, s pokrovi, ki dobro tesnijo. Kuhanje brez pokrova zahteva trikrat več časa in energije!
- Kuhalno ploščo izklopimo 5–10 minut prej, preden je jed gotova, tako izkoristimo akumulirano toploto.
Varčevanje pri pomivanju posode
- Poraba električne energije in vode se pri pomivanju v sodobnih pomivalnih strojih čedalje bolj zmanjšuje.
- Nakup pomivalnega stroja se obrestuje že pri tričlanski družini.
Varčevanje z električno energijo hladilnika
- Ko načrtujete razporeditev opreme v kuhinji, pazite, da hladilnika ne postavite v neposredno bližino štedilnika, pečice, radiatorja ali pomivalnega stroja. Prav tako ga ne izpostavljajte neposrednim sončnim žarkom.
- Ob nakupu novega aparata upoštevajte, da hladilna omara v sklopu hladilnika porabi manj energije kot samostojna zamrzovalna skrinja.
- Večji hladilniki porabijo več energije. Isto velja za prazne hladilnike. Prenapolnjen hladilnik pa onemogoča kroženje hladnega zraka – poskrbite za pravilno prerazporeditev živil.
- Temperatura v hladilniku naj bo med 5 in 7 stopinj Celzija. Ta temperatura zadostuje, da živila ostanejo sveža in se ne pokvarijo. V zamrzovalnih skrinjah in omarah je potrebna temperatura za zamrznjena živila -18 stopinj Celzija. Vsaka stopinja manj pomeni večjo porabo energije.
Varčevanje pri pranju perila
- Za delovanje pralnih in sušilnih strojev porabimo v gospodinjstvu približno 18 % električne energije, od tega 8,7 % za pralne in 9,3 % za sušilne stroje.
- Za sušenje perila porabimo dva do trikrat več energije kot za pranje enake količine perila.
- Če je naše gospodinjstvo manjše, izberimo stroje z manjšo zmogljivostjo pranja in sušenja (za dve do tri osebe zadošča že zmogljivost do 3 kg).
- Največ energije se pri pranju porabi za segrevanje vode. Namesto pri 90˚ C, perimo pri 60˚ C. Z daljšim časom pranja ob nižji temperaturi dosežemo enake rezultate pranja kot ob visokih temperaturah.
- Pralni in sušilni stroji z vgrajeno uro omogočajo prestavitev pranja in sušenja v nočne ure, ko je energija cenejša.