Preden se lotite vrtnarjenja, je koristno spoznati svoj vrt. S tem ne mislimo, da se odpravite na vrt in hitro razgledate, kje je kaj, temveč, da dobro spoznate, kaj na vrtu je tisto, kar ga določa in vpliva na uspevanje rastlin, tako začnete načrtovati svoj vrt.
Sonce na vrtu
Eden od glavnih dejavnikov na vrtu je seveda svetloba, pri čemer je količina svetlobe, ki jo dobi vaš vrt, pogojena s smerjo v kateri leži. Severni vrtovi dobijo najmanj svetlobe, medtem ko je dobijo južni vrtovi največ. Vzhodni vrtovi so osončeni zjutraj, zahodni pa ujamejo popoldanske žarke. Kljub temu pa lahko posamezni deli vrta dobijo precej različno količino neposrednega sonca. Že kratek sprehod po vrtu nam lahko razkrije celo vrsto kotičkov, ki se glede svetlobe precej razlikujejo. Tako bodo rastline na sončnem skalnjaku večino časa na soncu, medtem ko bo odrasla smreka močno osenčila del vrta pod svojo krošnjo. Na vrtu lahko torej podobno kot v naravi najdemo številne nivoje v jakosti osvetlitve, na katere so prilagojene različne skupine rastlin.
Sončna eksotika
Številne rastline za vroče sončne lege hitro prepoznamo po srebrnih listih. Listi sami pravzaprav niso srebrno obarvani, temveč jim takšno barvo dajejo listne dlačice, ki na gosto prekrivajo rastline in jih tako varujejo pred premočnim soncem ter preveliko izgubo vode.
Na sončnem rastišču se bodo odlično počutile rastline iz južnejših področij okrog Sredozemlja ali celo kakšen tropski eksot. Na soncu uspevajo tudi sukulenti, ki so prave kamele rastlinskega sveta. V svojih mesnatih listih lahko skladiščijo velike količine vode, ki jim pomaga preživeti tudi dolgotrajno sušo. Pri izbiri rastlin za sončne lege ne smete pozabiti, da številne rastline iz toplejših področij ne morejo prezimiti na prostem, kar pomeni, da jim boste morali pozimi zagotoviti ustrezen ogrevan prostor. Pri vseh rastlinah, ki uspevajo na sončnem in vročem rastišču pa je pomembno, da jim zagotovimo dobro odcedna tla, saj večinoma ne marajo zastajanja vode. Stoječa voda lahko povzroči gnitje korenin in propad rastline.
Pomirjajoča senca
Povsem drugačno je senčno rastišče in rastline, ki v njej uspevajo. Rastline, ki se dobro počutijo tudi na senčnih rastiščih, navadno izvirajo iz gozdov, kjer listje dreves prepušča le nežno svetlobo. Takšno rastišče se spreminja skozi leto, saj je spomladi, ko so drevesa še neolistana, precej svetlejše in imajo zgodnje rastline tako na voljo več sonca kot njihove kasnejše sorodnice. Čeprav se senca pod drevesom precej razlikuje od sence, ki jo meče stavba, pa naj vas senca ne skrbi preveč – pomembnejša so tla. Gozdne rastline imajo rade s humusom bogata tla, ki dobro zadržujejo vlago. Za ustrezno pripravo tal, v sadilne jame ali kar na celotno gredo, dodajte kompost (približno 4-5 veder na kvadratni meter), ki vsebuje veliko organske snovi in izboljša zadrževanje vlage. Med posajene rastline nasujte še zastirko, ki bo preprečevala izhlapevanje vode iz neporasle površine tal. Listje dreves pa ne zadržuje samo sončne svetlobe, temveč tudi dež, zaradi česar sajenje rastlin pod velikimi drevesi opravite v jeseni, ko so začela drevesa že izgubljati liste.
###NEWS_IMAGE_4###